V Ghaně má vyrůst největší solární elektrárna Afriky

Země Evropské unie úspěšně pokračují ve snaze přenést aplikace obnovitelných zdrojů do afrických zemí. Nelichotivé přízvisko „rozvojové země“, které už z demografických ročenek postupně vymizelo, by tak mohlo nahradit sousloví „země alternativních zdrojů energie“. Příkladem má být projekt společnosti Blue Eenergy, která připravuje pro Ghanu solární farmu.

I přes ideální kliamtické podmínky panují obavy, jestli si Blue Energy neukousla v Ghaně příliš velké sousto. Zdroj: archiv Radomír Dohnal
I přes ideální kliamtické podmínky panují obavy, jestli si Blue Energy neukousla v Ghaně příliš velké sousto. Zdroj: archiv Radomír Dohnal

Britská Blue Energy plánuje vybudovat za 400 milionů dolarů v oblasti Nzema solární elektrárnu, která bude schopna zásobovat čistou energií na 100 000 domů. Realizace je takřka na spadnutí, a podle zpravodajů z BBC by měla být výstavba zahájena nejpozději do dvanácti měsíců.

Vzhledem k zázemí „silného partnera“ má prý projekt výstavby 155MW farmy ty nejlepší šance na úspěšnou realizaci.

Největší solární elektrárna v Africe by se mohlo zdát z investorského hlediska jako příliš velké sousto, ale vedoucí projektu, Douglas Coleman (ze společnosti Mere Power Nzema Ltd.) s úsměvem oznamuje, že už je „upečeno“ : „Máme potřebné pozemky, disponujeme patřičnými povoleními, jsou hotové stavební plány, je zajištěno financování. Během šesti měsíců začínáme.“. Důvodem k úsměvu je i garance pevného tarifu za odběr na příštích dvacet let.

Na rozdíl od většiny ostatních solárních elektráren v africkém regionu, zařízení v Ghaně bude složeno ze 630 000 fotovoltaických panelů. Ty se zdají být, snad i kvůli cenovému poklesu o 40 %, tou nejdostupnější technologií s optimálním využitím ve zdejších podmínkách. Jen tento ambiciózní projekt přitom zvýší objem elektrické energii v ghanské síti o 6 %.

Sdílet: