V Ghaně má vyrůst největší solární elektrárna Afriky

Země Evropské unie úspěšně pokračují ve snaze přenést aplikace obnovitelných zdrojů do afrických zemí. Nelichotivé přízvisko „rozvojové země“, které už z demografických ročenek postupně vymizelo, by tak mohlo nahradit sousloví „země alternativních zdrojů energie“. Příkladem má být projekt společnosti Blue Eenergy, která připravuje pro Ghanu solární farmu.

I přes ideální kliamtické podmínky panují obavy, jestli si Blue Energy neukousla v Ghaně příliš velké sousto. Zdroj: archiv Radomír Dohnal
I přes ideální kliamtické podmínky panují obavy, jestli si Blue Energy neukousla v Ghaně příliš velké sousto. Zdroj: archiv Radomír Dohnal

Britská Blue Energy plánuje vybudovat za 400 milionů dolarů v oblasti Nzema solární elektrárnu, která bude schopna zásobovat čistou energií na 100 000 domů. Realizace je takřka na spadnutí, a podle zpravodajů z BBC by měla být výstavba zahájena nejpozději do dvanácti měsíců.

Vzhledem k zázemí „silného partnera“ má prý projekt výstavby 155MW farmy ty nejlepší šance na úspěšnou realizaci.

Největší solární elektrárna v Africe by se mohlo zdát z investorského hlediska jako příliš velké sousto, ale vedoucí projektu, Douglas Coleman (ze společnosti Mere Power Nzema Ltd.) s úsměvem oznamuje, že už je „upečeno“ : „Máme potřebné pozemky, disponujeme patřičnými povoleními, jsou hotové stavební plány, je zajištěno financování. Během šesti měsíců začínáme.“. Důvodem k úsměvu je i garance pevného tarifu za odběr na příštích dvacet let.

Na rozdíl od většiny ostatních solárních elektráren v africkém regionu, zařízení v Ghaně bude složeno ze 630 000 fotovoltaických panelů. Ty se zdají být, snad i kvůli cenovému poklesu o 40 %, tou nejdostupnější technologií s optimálním využitím ve zdejších podmínkách. Jen tento ambiciózní projekt přitom zvýší objem elektrické energii v ghanské síti o 6 %.

Jeden myslel na “V Ghaně má vyrůst největší solární elektrárna Afriky

  • 5. 12. 2012 (19.33)
    Trvalý odkaz

    Ale jak to budou zálohovat je mi stále záhadou. Nemám strach, že by tam několik dní nesvítilo slunce, ale FVE vyžadují nějakou zálohou, třeba vodní elektrárny. Kdyby měla být zálohovaná vodíkovou stanicí, pak půjde účinnost celého systému razantně dolů.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *