SEMA: Přinášíme alternativní zdroje energie pro Ugandu

Evropská unie nedávno nastartovala rozsáhlý projekt, skrytý pod zkratkou SEMA, jehož cílem je snaha o povzbuzení užívání technologií obnovitelných zdrojů energie v rozvojových zemích. Napoprvé EU zacílila svou aktivitu na Ugandu, kde se pokusí veřejnosti i vládním představitelům představit výhody alternativních zdrojů energie.

Izolované venkovské oblasti Ugandy skutečně alternativní zdroje enegie přivítají. Zdroj: sunlabob.com
Izolované venkovské oblasti Ugandy skutečně alternativní zdroje enegie přivítají. Zdroj: sunlabob.com

Tripartitní projekt, na kterém se kromě zástupců EU a několika nevládních organizací podílejí především podnikatelské subjekty z Evropy, většinou zástupci průmyslu větrné a solární energie, a velké finanční domy, schopné zajistit ekonomickou životaschopnost projektu, byl oficiálně ohlášen před týdnem.

„Cílem programu SEMA je motivovat v první řadě místní obyvatele,“ říká vedoucí delegace projektu v Ugandě, Robert Ridolfi. „Chtěli bychom ekonomicky pozitivně stimulovat zdejší podnikatelský sektor a poučit veřejnost o výhodách a významu obnovitelných zdroj energie. To, co by je mohlo přesvědčit je prostý fakt, že tyto energie jsou dostupnější a levnější, než dosavadní tradiční přístupy.“

„Chceme zajistit levné a dostupné zdroje energie pro jinak obtížně dostupné nebo izolované oblasti venkovské oblasti Ugandy,“ tvrdí Ridolfi. Ke spolupráci se v rámci memoranda zavázaly společnosti Kirchner Solar, Incafex Solar System, Moset Investment, NACO Solar. Na projekt propagace a implementace SEMA vyčlenila EU 850 000 euro.

Uganda má být „pilotním prvkem“, a v rámci čtyřletého období se mají aktivity SEMA rozšířit i na Keňu (kde již dílčí rámec programu běží) a Tanzánii. Ridolfi přitom ponechává investorům a průmyslníkům poměrně volné ruce: „Každá účastnická společnost či bankovní instituce si může sama vybrat vlastní klíčovou oblast v Ugandě, na kterou se bude chtít zaměřit.“

Celý projekt má ve své ideální podobě pomoci celkem 9000 domům, a 1100 místním podnikatelům.

cleantechnica.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *