Konec otravným igelitkám? Hurá!

taška z konopíMinistr životního prostředí Martin Bursík chce omezit používání igelitových tašek. Ty často velké obchodní řetězce a prodejci oblečení či obuvi rozdávají zdarma. Prozatím je v plánu buďto dohoda s řetězci nebo tvrdší varianta v podobě poplatku za každou tašku, říkejme tomu třeba „igelitková daň“. Je pravděpodobné, že i samotné řetězce na dohodu rády přistoupí, protože tašky pro ně – při současném zvyšování cen ropy – představují stále větší finanční zátěž. Následně pak představují zátěž i pro životní prostředí a mnohdy i estetiku našich měst. Prozatím se ale, možná jen „naoko“, brání. Tesco chce údajně představit ekologickou, recyklovatelnou plastovou tašku, která bude stát kolem šesti korun. Pro prodejce konfekce jsou igelitky důležitou součástí budování image, takže tam se jich také hned tak nezbavíme. Otázka do placu: baví vás vybalovat nové boty ze tří různých obalů? Proč nezkusit třeba tašky z konopí?

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

4 komentáře: „Konec otravným igelitkám? Hurá!

 • 8. 7. 2013 (14.46)
  Trvalý odkaz

  Plastové tašky v našich končinách neslouží jen na přenášení nákupu. Zkuste si pletenou taškou nebo papírovým pytlíkem zakrýt sedlo na kole před děštěm! „Eko“ tašky nebrat!

  Reagovat
 • 18. 12. 2009 (20.34)
  Trvalý odkaz

  Jo souhlasím s tím. ekologický tašky je potřeba podporovat. Bohužel lidi u nás stále v tohle moc nevěří. Ja jsem si koupila batoh z konopí (na http://www.urban-shop.cz) a nejenom, že je taky ,,ekologickej“ ale navic jsem ušetřila spoustu plastikovej pytlíků. No neni to super? Životní prostředí nejenom, že nezatěžuje, ale naopak podporuju.

  Reagovat
 • 26. 8. 2008 (8.41)
  Trvalý odkaz

  Myslím, že je to moc dobrý nápad. Igelitové tašky a pytlíky se válí všude. Bylo by lepší nezatěžovat tak ŽP.

  Reagovat
 • 18. 1. 2008 (6.05)
  Trvalý odkaz

  Ach jó, ten pravopis! To vážně dneska může psát články každej…

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *