Solární energie pomáhá odhalit o čem si povídají sloni

Američtí terénní biologové patří mezi ten typ lidí, kteří jsou k moderní technice a inovativním přístupům přeci jen o něco náchylnější, než ostatní. Když už je možnost pořídit z grantu nějakou novinku ulehčující práci, neváhají dlouho. Aktuálním příkladem je tým zoologů ze Stanfordské univerzity, který využívá při monitoringu jihoafrických populací slonů přístroje kompletně dobíjené solárním zářením.

Výkonná nahrávací technika poháněná energií slunce prozradí vědcům více o komunikaci slonů. foto: Engelboel/sxc.hu
Výkonná nahrávací technika poháněná energií slunce prozradí vědcům více o komunikaci slonů. foto: Engelboel/sxc.hu

Jedná se o soustavu několika fotopastí a videokamer, které zaznamenávají dění v okolí napajedla Mushara, izolované oázy v namibijském národním parku Etosha. Sloni se sem v tomto ročním období stahují z velkých vzdáleností, nacházejí zde občerstvení v podobě životodárné vody, a také tu mají možnost vyhlédnout si své budoucí partnery a partnerky.

Možnost „z bezpečné vzdálenosti“ a nerušeně sledovat průběh tohoto sloního setkání je umožněn právě díky přístrojům u nichž není zapotřebí doplňovat baterie.

Nepořizují se tu však jen videozáznamy ze sloní dovolené. Na samostatný fotovoltaický dobíjecí systém jsou tu připojeny i seismické jednotky. Sloni totiž spolu často komunikují i podupáváním s různou intenzitou.

Connell-Rodwelová, vedoucí výzkumu, má tak po více dvaceti letech bádání konečně možnost poslechnout si, o čem si sloni povídají. Solární energie tu nabíjí v režimu 24/7 nahrávací zařízení, seismická čidla, systém stovek digitálních kamer, a k tomu ještě klimatizaci v oddělené laboratoři, chladící jednotku a ledničku.

„Jeden z nejpříjemnějších aspektů solární energie spatřuji v tom, že může být využita i na totálně odlehlých a izolovaných místech,“ pochvaluje si Caitlin O’Connell-Rodwellová nový model monitoringu. „Žádní lidé, žádné hlasité generátory nebo rachotící auta. Bez těchto rušivých efektů je výzkum mnohem snadnější.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *