Sbohem, ropo! Nanotechnologie umí proměnit rostliny v umělou hmotu

přinášejí slibné výsledky v celé řadě oborů. Nejnovější objev vědců z Nizozemska, kterým se s pomocí nanotechnologií podařilo vyrobit z , pak přináší útěchu těm, kdo se obávají nedostatku nejen pro pohon aut, ale i výrobu plastických hmot.

Plastové láhve, už brzy z rostlinného plastu? foto: Green-buzz.net
Plastové láhve, už brzy z rostlinného plastu? foto: Green-buzz.net

Že strach z nedostatku ropy není tak docela neopodstatněný píše Karel Dolejší ve skvělém článku Jak dál po ropném zlomu? Aneb právo na vlastní, na ropě nezávislý příběh. už podle něj zjevně nastal, což dokazují vysoce fluktuující , které se spíše zvyšují.

Od teď bude tedy těžba ropy spíše klesat a její cena naopak stoupat. A to pravděpdobně dost výrazně. Jenže z ropy nebo s její pomocí se dnes vyrábí většina umělých plastických hmot, které jsou stavebním „kamenem“ moderní civilizace.

Naštěstí jsou tu vědci z Nizozemska! Ti našli způsob jak s pomocí železitého katalyzátoru vyrobeného z nanočástic proměnit (rostlinnou hmotu) na etylen a propylen – základní stavební plyny pro umělé hmoty.

Vědci k tomu využili katalyzátor využívající oddělené od sebe s pomocí uhlíkových . Proces navíc nevytvořil žádný vedlejší metan, který obvykle při výrobě umělých hmot vzniká.

Takže ačkoli plast z rostlin není schopný samostatného šetrného rozkladu, jeho výroba je přeci jen šetrnější.

Na druhou stranu, každá taková výroba vyžaduje dostatek ropy už jen z důvodu výroby veškerých strojů, dopravy materiálu a podobně.

je dnes prostě jen těžko nahraditelná a ani pomalý přechod na v , slibný vývoj a jako takové, zatím nedokáže ropu nějak výrazně nahradit.

Mimochodem, jedním z největších výrobců , konkrétně značně toxického PVC, je u nás Spolana Neratovice. PVC je dnes nejpoužívanějším plastem.

Zároveň ale patří k nejnebezpečnějším – a to nejen v průběhu výroby, ale i samotného užívání, protože se z něj mohou uvolňovat různé těkavé, zdraví škodlivé látky.

Výzkum nizozemských vědců je teprve na začátku a bude trvat ještě mnoho dalších let. V praxi se proto plastických hmot z rostlin ještě dlouho nedočkáme.

Na druhou stranu, v oblasti , ale dokonce i , se lidé začínají čím dál tím více orientovat na přírodní materiály. Dřevo, hlína, vlna. Není nic snazšího, než si jako spotřebitel vybrat právě ty výrobky, které nejsou toxické.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

2 komentáře: „Sbohem, ropo! Nanotechnologie umí proměnit rostliny v umělou hmotu

  • 27. 2. 2012 (10.03)
    Trvalý odkaz

    Tady ta věta se mi vubec nelídí: Takže ačkoli plast z rostlin není schopný samostatného šetrného rozkladu, jeho výroba je přeci jen šetrnější.

    Vidíte jak to dopadne ? Utopíme se v hromadě plastu.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *