Stromy v ulicích zlepšují zdraví a prodlužují život!

Studie publikovaná v prestižním vědeckém žurnálu Nature informuje, že existuje silná korelace mezi početností stromů na ulicích měst a spokojeností obyvatel.

Brontosauři v Brně připravili naučnou stezku o stromech, foto: porah/sxc.hu
Brontosauři v Brně připravili naučnou stezku o stromech, foto: porah/sxc.hu

Celkem nic nového, řeknete si. Jenže to by nebyli výzkumníci z Univerzity v Chicagu, aby nepřihodili něco navíc. Ke studii přihodili kvantifikaci oné se stromy spjaté spokojenosti.

Je to všechno o pohledu na život, vlastní blahobyt, sebeuvědomění a spokojenost. Výsadba deseti stromů ve vašem bloku je pak v průměru vyčíslena jako „zlepšení vnímání vlastního zdraví, které je srovnatelné s nárůstem osobního platového ohodnocení o 10 000 dolarů“.

A přitom vás to dohromady nic nestojí. Těch přiblížení efektu desítky vysazených stromů je víc. V rámci jedné čtvrti působí tak, jako by se platový medián čtvrti posunul o 10 000 dolarů, nebo stejně jako byste omládli o sedm let.

Pár stromů dokáže z kusu betonové džungle udělat malebné místo pro život, prostor, ve kterém máte větší chuť do života a cítíte se v něm lépe. A to je prostě k nezaplacení. Studie, vztažená spíše než k městským parkům k zeleni na ulicích, byla realizována v Torontu.

Volba padla na kanadské město proto, že zde vláda výzkumníkům zpřístupnila zdravotní údaje z pojišťoven 31 000 respondentů. Autoři se soustředili na zdraví obyvatel, jejich věk, stravovací návyky a průměrný příjem. Že tyto věci spolu souvisí, je známé už dlouho, ale stromy byly novým prvkem rovnice o zdraví a blahobytu.

„Průměrně majetnější lidé si mohou dovolit udržovat své zdraví ve větší kondici, a tento rozdíl je dobře kvantifikován,“ říká Omid Kardan, vedoucí výzkumu. „Stromy ale dokáží to samé, bez peněz. Výsadba 20 stromů v jedné čtvrti sníží riziko výskytu kardio-metabolických poruch takovým způsobem, jako by se průměrný roční příjem obyvatel této čtvrti zvýšil o 20 000 dolarů.“

Autoři dále upozorňují, že tento ozdravný efekt mají jen stromy, které jsou viděné každý den. „Ideálně tedy stromy cestou do práce, nebo v našem nejbližším okolí.“ Z hlediska zlepšení zdraví je ale výsadba stromů tou nejlepší a nejlevnější cestou.

2 komentáře: „Stromy v ulicích zlepšují zdraví a prodlužují život!

  • 12. 8. 2015 (11.00)
    Trvalý odkaz

    V tom případě to děláme v Ostravě dobře, viz https://dycham.ostrava.cz/projekty-pro-zlepseni-ovzdusi/izolacni-zelen. A je to poznat kamkoliv se ve městě hnete.
    Osobně nevím, zda to byla nějaká intuice, ale v rámci stavby domu jsem nenechal porazit vzrostlou jabloň a 2 švestky a přesadil jablůňku a višeň. Višeň se neujala, ale zbytek mi dělá radost. Pozemek jsme doplnili rok po stavbě po obvodu o délce přes 100 m několika druhy listnatých keřů, pár jehličnanů včetně 2 smrků, stálozelené buxusy a 4 okrasné a 2 ovocné stromy. Oproti okolním pozemkům ve stylu golfový trávník jsme doslova zelenou oázou. Je nám tam příjemně.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *