Má váš soused solární elektrárnu? Pravděpodobně si ji pořídíte taky!
Solární elektrárny jsou nakažlivé. Vyzkoumali to vědci z Newyorské univerzity a univerzity v Yale. Velcí badatelé studovali různě velké klastry solárních instalací v Kalifornii, které vznikly od ledna 2001 do listopadu 2011. Vědátoři zjistili, kdo by to byl řekl, že když soused vidí u souseda solární elektrárnu, mnohem pravděpodobněji si ji pořídí také.
Takovéhle „objevy“ jsou občas vskutku docela úsměvné. Vyzkoumat v týmu X desítek lidí, že když si soused pořídí novou věc Y (v tomto případě solární elektráru, která je vidět na sto honů kolem dokola), tak ji nejspíš budu chtít brzy taky, to je mi panečku věda!
Ale, ironie stranou, jak vlastně vědci postupovali? „Zkoumali jsme vliv počtu kumulativních instalací – tedy počtu lidí, kteří už mají instalované solární panely na určité adrese – na pravděpodobnost, že se na stejném směrovacím čísle objeví další nové instalace solárních elektráren,“ vysvětlil metodologii výzkumu Kenneth Gillingham, spoluautor studie a student ekonomiky na Yale.
Výsledky poskytují důkaz „statisticky a ekonomický významného efektu,“ komentoval svou studii další spoluautor, Bryan Bollinger. Studie dále jasně ukazuje co přesně vede ke zvýšení zájmu o solární instalace v oblasti, kde se jich objevuje čím dál tím víc. Světě div se, je to jejich viditelnost a následná „šuškanda“, což je krásný český ekvivalent pro anglické „word-of-mouth“.
Chtě nechtě se mi k celé téhle vědátorské anabázi v mysli vybavuje tuze dementní americký film Idiocracy. Je dementní nejen pro to, že příliš negunguje jako film, ale především svým obsahem: hybernovaný americký voják, zcela průměrný člověk s průměrným IQ, se probudí v roce 2500. Tehdy však průměrná lidská inteligence poklesla hluboko pod 50 bodů, a on se tak stal nejrychtřejším člověkem na světě. Možná to není až tak vzdálená budoucnost…