Čistá voda rychle a levně

Není to tak dlouho, co svět obletěla tato zpráva: „Dnešním dnem má planeta Země sedm miliard obyvatel.“ Podle odhadů přitom bude růstová tendence pokračovat a kolem roku 2040 by nás mělo být už devět miliard. Je sice potěšující, že jsme členy takto utěšeně se rozvíjejícího společenství, na druhou stranu je jasné, že s rostoucím počtem obyvatel se objevují nejrůznější problémy. A to nejen etnické a sociální, ale zejména ty, jež jsou spojeny s nedostatkem zdrojů jídla a pitné vody.

I přes malou velikost má zařízení ohromný výkon – bezmála 500 litrů za hodinu. foto: Siemens
I přes malou velikost má zařízení ohromný výkon – bezmála 500 litrů za hodinu. foto: Siemens

Už nyní je na světě kolem 900 miliónů lidí bez přístupu k čisté pitné vodě. Situace je palčivá zejména v Subsaharské Africe, kde je populační boom největší. Přístup k pitné vodě zde však nemá zhruba 40 % obyvatel. Jedním z řešení, umožňujících komukoliv a prakticky kdekoliv vyčistit vodu, je systém SkyHydrant, který vyvinuli inženýři společnosti Siemens.

Jedná se o zhruba metr a půl vysoký přístroj vážící pouhých dvanáct kilogramů. K čištění vody využívá speciální filtr složený z desetitisíců trubiček o délce jeden metr, jež mají průměr jeden milimetr. Jejich stěny jsou pokryty pórovitou membránou, která nepropustí prakticky nic kromě vody, a odstraní tak pevné částice, bakterie a prvoky.

Odfiltrovány jsou i viry, jež by samy o sobě póry prošly, ale bývají přichyceny na větší organismy, které už se na filtru zachytí.

Zařízení je schopno vyčistit 10 000 litrů vody denně bez použití jakýchkoliv chemikálií, což představuje pitnou vodu až pro tisíc obyvatel. Samotná filtrace je navíc čistě pasivní proces, který ke svému chodu nepotřebuje žádné energetické zdroje. Obdobně nenáročná je i údržba – jediné, co je třeba udělat, je propláchnout přístroj jednou za měsíc čistou vodou.

V současnosti je v provozu na 900 SkyHydrantů ve 42 zemích po celém světě. Navzdory jeho výkonnosti vývoj přístroje stále pokračuje a nedávno byl představen následovník pojmenovaný AquaVendor.

Pracuje na stejném principu jako SkyHydrant, je však plně automatický a dokáže vyčistit až 25 000 litrů vody denně. Přestože nevyřeší všechny otázky týkající se růstu naší populace, alespoň na ty, jež se týkají vody, nachází pádnou odpověď. A upřímně řečeno, co je pro život na Zemi důležitější než voda?

tisková zpráva

Jeden myslel na “Čistá voda rychle a levně

  • 23. 10. 2012 (11.54)
    Trvalý odkaz

    Čeští vědci měli už v 80.letech přístroj na čištění vody, tenkrát ho předváděli někde v Africe. Nevíte, jestli se ten přístroj začal vyrábět nebo, kdo dnes vlastní patent, respektive, co se vlastně s tím přístrojem dělo dál?

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *