Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
12. 6. 2012 v rubrice energie

Voda, která se ztrácí cestou vodovodním řadem drobnými netěsnostmi, je problém prakticky všech měst. Zjistit kudy voda uniká je technicky značně náročné. Izraelský výrobce Hydrospin však přichází s vynálezem, který by s identifikací prasklin mohl výrazně pomoci. Jde o monitorovací zařízení, které je přímou součástí potrubí.

Vodní mikroturbíny společnosti Hydrospin jsou určeny pro rozvodné vodní sítě, foto: Hydrospin

Vodní mikroturbíny společnosti Hydrospin jsou určeny pro rozvodné vodní sítě, foto: Hydrospin

Systém navrhovaný Hydropsinem jde ale v inovaci monitorovací technologie o krok dál. Žádné baterie s omezenou životností. Chytré čidlo, které měří pokles průtoku vody je průběžně dobíjeno samotným prouděním, díky vodnímu mikro-generátoru neboli mikro-turbíně. Čidlo zároveň nikterak nesnižuje optimální průtok.

Hydrospin sídlí v severo-izraelském kibucu Lavi, kde mají se závlahovými systémy dlouholeté zkušenosti. Plýtvat vodou se v polopouštní krajině nevyplácí. Za vývojem prototypu samo-dobíjecího monitorovacího čidla stojí dvě léta výzkumů a testování.

Gabby Czertok, výkonný ředitel společnosti k vynálezu dodává: „Většina monitorovacích zařízení dnes potřebuje baterie, což přináší dva základní problémy – výměna vybitých baterií znamená odstavení celé rozvodné větve, a zároveň už nelze vybité baterie účelně recyklovat. Navíc je to celé poměrně nákladné.“

Systém Hydrospin je schopen generovat energii nejen na provoz čidel, ale po úpravě rozvodu i celý kontrolní pult. Izraelci si vynález pochvalují, a zařadili jej do seznamu svých „45 nej“ technických inovací.

enn.com
 Radomír Dohnal
Diskuse
  1. Jenki:

    Jestli hledáte odborné a pravdivé informace na novinkách, tak to o zdravém rozumu asi nebude

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz