Obnovitelné zdroje energie v ČR: mají 10 %, lidé by podle výzkumu chtěli víc

Podle Energetického regulačního úřadu přesáhl v posledním roce podíl obnovitelných zdrojů na hrubé spotřebě energie v České republice 10 %. Energetika jako celek by pak dle názoru veřejnosti měla fungovat nejlépe jako energeticky soběstačný systém poháněný obnovitelnými zdroji. Vyplývá to z komplexního výzkumu názorů veřejnosti zpracovaného agenturou SC&C pro Alianci pro energetickou soběstačnost.

Pořídili byste si na dům ve kterém žijete solární panely? 62 % respondentů odpovědělo, že ANO!
Pořídili byste si na dům ve kterém žijete solární panely? 62 % respondentů odpovědělo, že ANO!

Drtivá většina lidí by uvítala více solárních panelů na střechách domů, malých vodních elektráren či tepláren na biomasu doplněných o větrné či bioplynové stanice. Veřejnost by také uvítala postupný útlum uhelné energetiky i omezování dolů na uhlí nebo uran.

Výsledky výzkumu ukazují, že až dvě třetiny lidí by si pořídily sluneční elektrárnu na střechu svého domu, dvě třetiny lidí podporují teplárny na biomasu, větrné elektrárny a bioplynové stanice, šedesát procent občanů by uvítalo snížení podílu uhlí v energetice.

Celá třetina dotazovaných si také myslí, že by mělo být v Česku méně jaderných zdrojů než je tomu dnes. Podpora energetické soběstačnosti založená na obnovitelných zdrojích je žádoucí pro dvě třetiny lidí – od individuální úrovně až po úroveň obce, či města. Třetině našich obyvatel stačí mít tuto soběstačnost na úrovni státu.

Podporujete energetickou soběstačnost na úrovni domácnosti, města, regionu či státu?
Podporujete energetickou soběstačnost na úrovni domácnosti, města, regionu či státu?

Tři čtvrtiny lidí podporují postupný útlum těžby hnědého uhlí oproti masivním vývozům elektřiny (loni Česko exportovalo 17 terawatthodin elektrické energie, tedy pětinu domácí výroby elektřiny).

„Výrazná podpora veřejnosti pro střešní solární panely, malé vodní elektrárny, větrné turbíny nebo teplárny na biomasu je skvělou zprávou pro čistou energetiku navzdory snaze řady politiků i vysokých státních úředníků další růst obnovitelných zdrojů zastavit. Pod výsledky průzkumu se tak mýtus, že Češi nemají obnovitelné zdroje v oblibě, bortí jako dům postavený z balíčku falešných karet. Lidé sympatizují s energetickou soběstačností dosaženou pomocí výrazně silnějšího zastoupení slunečních elektráren na střechách jejich domů. Nevadí jim ani větrné či bioplynové zdroje a řada občanů by uvítala jejich další růst. Využití potenciálu obnovitelné energetiky může pomoci Česku nastartovat moderní ekonomiku nezávislou na uhelné nebo atomové energetice, vytvořit desítky tisíc pracovních míst a srazit znečištění ovzduší,“ říká Martin Sedlák, výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost.

Podle informací speciální komise ministerstva průmyslu vedené akademikem Václavem Pačesem a předsedkyní SÚJB Danou Drábovou počítá návrh Státní energetické komise s podílem pouze 15 % obnovitelných zdrojů do roku 2030. Předchozí návrh vypracovaný za ministra Kocourka počítal dokonce s postupným útlumem slunečních, či větrných elektráren od roku 2030.

Těžba uhlí nebo raději obnovitelné zdroje?
Těžba uhlí nebo raději obnovitelné zdroje?

Aktuálně Energetický regulační úřad prosazuje zastavení podpory pro čisté zdroje energie v České republice od roku 2014 – a to i pro drobné zdroje typu slunečních elektráren na střechách domů. Po přijetí nového zákona o podporovaných zdrojích byla již ukončena podpora energeticky soběstačných domů pomocí takzvaných ostrovních systémů.

Plány politiků i úředníků z Energetického regulačního úřadu jsou tedy v přímém rozporu s názorem občanů na další rozvoj domácí energetiky. Vláda by měla přestat blokovat možnosti využívání čistých zdrojů energie a začít rozvíjet opět technologie umožňující růst energetické soběstačnosti poháněné lokálními slunečními, větrnými, biomasovými, či malými vodními zdroji.

Může tak učinit prostřednictvím konkrétního řešení – obnovení podpory pro takzvané ostrovní energetické systémy. Důležitá je však i proměna přístupu: dosažení 13,5% cíle do roku 2020 není limitem růstu obnovitelných zdrojů, ale pouze prvním milníkem z celkových, daleko významnějších možností čisté energetiky.

Obnovitelné zdroje udělaly za posledních několik let výrazný krok vpřed. Jejich investiční náročnost klesá rychlým tempem a množství investic do čisté energetiky roste k bilionům dolarů.

Dynamicky se mění charakter zejména solární energetiky. Za poslední tři roky poklesla cena panelů o 75 %. Průměrná maloobchodní cena fotovoltaických panelů letos v Německu prolomila hranici 1,76 euro na kilowatt. Solární energetika je tedy tisíckrát levnější než na svém počátku v padesátých letech.

Sluneční elektřina se stává zajímavá také pro spotřebitele – na přelomu loňského a letošního roku došlo v Německu poprvé k protnutí maloobchodní ceny elektřiny a garantovaných výkupních cen pro solární elektrárny. Mít vlastní střešní systém je tak výhodnější než kupovat energii ze sítě.

tisková zpráva

18 komentářů: „Obnovitelné zdroje energie v ČR: mají 10 %, lidé by podle výzkumu chtěli víc

 • 15. 6. 2012 (14.01)
  Trvalý odkaz

  Oxmyxi jdi se léčit. Máš fóbii z ČEZu. Že oni tě sejmuli za nelegální odběr? Tvoje vymlouvání se jak Japonci nesnášejí jádro je trapné a mimo mísu. Napiš jedinou průmyslovou zemi, kde se obejdou bez standardních zdrojů elektřiny.

  Víš kolik by stálo například auto vyrobené v zemi napájené jen solárem a větrem? Aby nebyly výpadky, tak by museli mít akumulátory nebo jiné řešení za mnoho miliard a jimi vyrobené výrobky by tudíž byly nekonkurenceschopné. Narozdíl od tebe totiž vím, že i u nás už je pár výrobních podniků, kterým začíná vadit cena elektřiny a pokukují po zemích kde je levnější elektřina a rozhodně to nejsou země s velkým zastoupením slunce/vítr. Víš pro Čína (největší producent solárních článků a velký producent komponent pro větrné elektrárny) stále staví uhelné a jaderné elektrárny? Určitě nevíš, jinak bys tady nepsal kraviny.

  Reagovat
 • 14. 6. 2012 (20.01)
  Trvalý odkaz

  jediný kdo tady kňučí jsi ty. Copak snažíš se tím vehementním popíráním faktů umlčet i své svědomí, které ti nedovolí spát protože jsi solární tunelář?

  Reagovat
 • 14. 6. 2012 (10.05)
  Trvalý odkaz

  Viktor:
  Já jich znám několik a co jako? Napadlo tě, že oni sechtějí znát s tebou?
  eko_hunter
  Já bych se zeptal na německé ambasádě tam to budou vědět docela přesně – někdo to musí vyrobit – někdo zapojit – někdo se o to musí starat – na druhou stranu, proč bych se na takovou ptákovinu ptal.
  dojik
  Laskavě tady nikomu nenadávej do ignorantů na ČEZácké způsoby tady není nikdo zvědavý.
  Ten článek je zavádějící jako prakticky každý na zkorumpované ČT. Yoshihiko Noda chce spustit 2 z 50 vypnutých reaktorů, o žádný triumfální návrat jádra se nejedná. Japonský průmysl je v krizi už 20let, zemětřesení a Fukušima byly jen ránou z milosti. To můžou spustit v klidu všech 50 reaktorů a propadu ekomiky a průmyslu se nevyhnou. Přemnožený ostrov, kam se musí všechno dovézt, za zády Čínu… Navíc jeho rozhodutí vyvolalo velkou bouři nevole. 160000 japonců se odmítlo vrátit do Fukušimi. Vláda nemá podporu, tradičním stranám po sériích korupčních skandálů nikdo nevěří, takovýhle rozkol v japonské společnosti byl naposled snad na konci Šogunátu. Dost těžká situace. A v ČEZsku se vytrhne jedna informace, aby se hodila do atomové demagogie.
  A teď kluci vážně, kolik vám ta PR agentura najatá ČEZem platí, abyste tu kňučeli, vy naši milí internetově NEVIDITELNÍ hlídací PSI čezské energetiky?
  Pokud to děláte zadarmo nechcete dělat něco užitečnějšího?

  Reagovat
 • 14. 6. 2012 (5.23)
  Trvalý odkaz

  Tome ty ani neumíš číst. Tady nejde o premiéra, ale o přežití průmyslu a tím pádem i Japonska. Seš ignorant. Přečti si ten článek ještě 10x, protože zdejší ekomafie ti rve do hlavy jen samé ekoslátaniny co se jí hodí do krámu, ale na objektivitu evidentně nemá.

  Reagovat
 • 13. 6. 2012 (19.39)
  Trvalý odkaz

  Nevěrohodná slátanina
  —–
  Tak hubou lidi horujou pro kdeco. Jenže realita je někde úplně jinde. Kolik znáte lidí, co ukončili smlouvu s distributory elektrické energie a dokážou aspoň tu trochu energetických potřeb ve své domácnosti pokrýt OZE?

  Nikdo, co? Ani jediný.

  A to si někdo troufne drze tvrdit, že existují lidé reálně toužící po OZE?

  Reagovat
 • 13. 6. 2012 (19.01)
  Trvalý odkaz

  Dokonce je několikrát daněn i náš příspěvek na čistou energii z OZE.

  Reagovat
 • 13. 6. 2012 (18.59)
  Trvalý odkaz

  Normální právní a demokratický stát (nepropletený s energetickou mafií a neprovozující na občanech letadlo s názvem ČEZ) na tom vydělá, protože „legální“ provozovatelé OZE platí daně, sociální a další nesmyslné poplatky. A také nezanedbatelné množství lidí není na pracovních úřadech.
  Horší jsou na tom jednotlivci jako zákonodárci a politici vlastnící darované akcie z opčního programu od energetické mafie, těm klesají dividendy a o to jde v ČEZku především.

  Reagovat
 • 13. 6. 2012 (17.57)
  Trvalý odkaz

  Nedivím se státu, že se mu nelíbí obnovitelné zdroje. Když si vezmu příklad mojí elektrárničky, tak asi stát moc nevydělá. Mám 4,8kWp FVE a jen letos mám využití z elektrárny 67,5% a úspora co nemusím brát od ČEZU je 67,6%. Když si vezmu jak poklesly ceny elektráren, tak rozdíl mezi tím když jsem si kupoval já el. a nyní je 1/4. Takže už dnes se vyplatí elektrárna i bez dotace a návratnost je k 15ti letům, samozřejmě jestliže domácnost dokáže účelně využít tuto energii!!! To jen pro ty lidi kteří jsou skeptičtí a nechápou, že energie se budou zdražovat i kdyby žádné obnovitelné zdroje nebyly. Stát by si našel jinou výmluvu. Taky si dovolím říci svůj názor na FVE pole, tak s tímto razantně nesouhlasím. Jakákoli konkrétně FVE ELEKTRÁRNA BY MĚLA MÍT LOGICKÉ VYUŽITÍ A NEZABÍRAT ORNOU PŮDU. To znamená na podnikatelské budovy, úřady, školy, paneláky, rodinné domy – prostě tam kde se dá maximum energie využít v místě výroby.

  Reagovat
 • 13. 6. 2012 (16.03)
  Trvalý odkaz

  Hezký článek. Pokud je statistika objektivní, tak máme nakročeno k obnovitelným zdrojům alespoň názorově. Pokud se týče ceny za kilowatt, tak tam je zřejmě nějaká chyba. Odhadem se to podle mě pohybuje asi 1 dolar/watt, tj. asi 0.75 euro/watt. pokud se jedná o cenu za 1kwh, tak to je asi 0.25 euro/kwh za celou dobu plánované životnosti. Ale možná, že už je to i méně. Ony ceny pořád klesají.

  Reagovat
 • 13. 6. 2012 (15.40)
  Trvalý odkaz

  „1,76 euro na kilowatt“
  To je cca 45 Kč. V ČR s staví FVE na klíč za cca 45 tisíc Kč s DPH za 1kW
  Nemá tam být za watt? Nebo 0,76 euro?
  „Mít vlastní střešní systém je tak výhodnější než kupovat energii ze sítě.“
  To už v ČR platí pro nejrozšířenější tarif D02 cca rok. U dražších tarifů i více.

  Reagovat
 • 13. 6. 2012 (15.34)
  Trvalý odkaz

  dojik
  Koho zajímá co chce nějaký premiér, když 99% obyvatel země je proti?

  Reagovat
 • 13. 6. 2012 (8.36)
  Trvalý odkaz

  ne, pak tam postavíme solární a větrné elektrárny ;)

  Reagovat
 • 13. 6. 2012 (7.34)
  Trvalý odkaz

  Vydrancujeme všechny fosilní zdroje, spálíme i lesy a pak se půjdeme na ty planiny pást.
  Úděsná představa.

  Reagovat
 • 13. 6. 2012 (7.23)
  Trvalý odkaz

  Kde se ptali? Asi v centrále GP, ne?
  Soláry na střeše jsou taky něco jiného než obří solární elektrárny, že? Možná kdyby se zeptali, jestli chtějí dotovat podnikatele, tak by odpověděli trochu jinak.
  To samé s tím vývozem elektřiny. Možná kdyby dali možnost vývoz + JE, tak by to opět vypadalo trochu jinak.

  Reagovat
 • 13. 6. 2012 (7.08)
  Trvalý odkaz

  ztabetonujeme hřebeny všech hor (jinde tolik nefouká) a postavíme větrníky
  všechna pole osázíme fotopanelama
  a půjdeme se pást
  někam do skal, nic jiného k dispozici nebude
  úžasná ekoteroristická představa

  Reagovat
 • 13. 6. 2012 (6.32)
  Trvalý odkaz

  To je jasné, že by lidi chtěli, ale stát nemá zájem podporovat lidi v energetické soběstačnosti, protože by z toho stát nic neměl.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *