Malá německá komunita bude energeticky plně soběstačná

Bruchsmühlbach-Miesau je malá německá municipalita skládající se z několika obcí a vesniček s celkově asi 10 500 obyvateli. Nachází se ve spolkovém státě Porýní-Falc na západě Německa. Důležité je, že se zde nachází také největší americká muniční základna. A právě ta se nyní rozhodla podpořit okolní snahy o 100% výrobu energie z obnovitelných zdrojů.

Komunita Bruchmühlbach-Miesau bude se svými 10 500 obyvateli brzy energeticky plně soběstačná, foto: © kommunal-erneuerbar.de
Komunita Bruchmühlbach-Miesau bude se svými 10 500 obyvateli brzy energeticky plně soběstačná, foto: © kommunal-erneuerbar.de

Americká základna známá také jako Miesau Army Depot (nedaleko které se nachází také americká letecká základna Rammstein) proto na rozsáhlé střechy svých skladových budov nainstaluje 1MW solární elektrárnu. Projekt dostal zelenou v březnu 2012 a jeho spuštění se očekává v květnu nebo červnu letošního roku.

Zajímavé je, že samotná solární fotovoltaická elektrárna bude vlastněna komunitou Bruchsmühlbach-Miesau. Ta se už delší dobu snaží zcela zbavit závislosti na fosilních palivech a vyrábět většinu energie s pomocí obnovitelných zdrojů energie – větrných elektráren a solárních panelů.

Vybudování 1MW fotovoltaické elektrárny bude dalším krokem k tomuto cíli. Navnazeni úspěchem, plánují už místní i další projekt ve spolupráci s . V letošním roce chtějí vybudovat bioplynovou kogenerační stanici. To by znamenalo snížení roční spotřeby ropy na vytápění v základně o 443 000 litrů.

Už dnes komunita Bruchsmühlbach-Miesau provozuje větrnou farmu sestávající z 10 větrných turbín, které vyrobí 37 GWh za rok. Dále také jednu bioplynovou stanici s výrobou 2,7 GWh ročně a více než 200 střešních solárních elektráren o celkové výrobě 2 GWh ročně.

Kromě výše zmíněných projektů plánovaných ve spolupráci s americkou základnou plánují místní rozšíření větrné farmy o pět nových moderních větrných turbín. Ty ročně přidají dalších 47 GWh. Do roku 2013 by tak tato malá německá komunita mohla vyrábět 290 % své spotřeby elektřiny s pomocí obnovitelných zdrojů.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

2 komentáře: „Malá německá komunita bude energeticky plně soběstačná

 • 25. 4. 2012 (12.46)
  Trvalý odkaz

  To Afričané jsou soběstační taky :). A ani nepotřebují stavět větrníky :).

  Reagovat
 • 25. 4. 2012 (4.56)
  Trvalý odkaz

  chvályhodná propagace
  nedej bohové, aby na takové rozkošné řešení přišlo 7 miliard lidí

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *