Indie má 70 % solárních panelů z Číny

Indie masivně podporuje rozvoj solárního energetického sektoru, ale vlastní výrobce a dodavatele příliš nepodporuje. Indie jako jedna z mála zemí dosud nepřikročila k omezení dovozu solárních řešení z Číny, a letos bylo téměř 70 % indických zakázek realizováno díky čínským solárním panelům.

„Indie zatím neaplikovala žádnou formu omezení dovozu solárních panelů vyrobených v Číně.“ Zdroj: SolarFeeds.com
„Indie zatím neaplikovala žádnou formu omezení dovozu solárních panelů vyrobených v Číně.“ Zdroj: SolarFeeds.com

Indie se tak zařadila na první místo žebříčku čínských odběratelů, a osobuje si roli strategického klienta. Indické Ministerstvo nových a obnovitelných zdrojů energie (MNRE) potvrdilo, že za fiskální rok 2014/2015 importovalo 161,5 milionů solárních panelů, přičemž 113,5 milionů (respektive 70 %) pocházelo z Číny. Tato situace je podobná předchozímu roku, kdy ze 151,4 milionů importovaných solárních panelů pocházelo z Číny 100,4 milionů.

Indický trh je pro Čínu zajímavý, protože tato země dosud neaplikovala žádnou formu omezení pro dovoz. A podle slov tiskového mluvčího MNRE se ani v dohledných letech podobné akce neplánují.

Jediné opatření tohoto druhu se týká závazné vyhlášky, že na administrativní a vládní budovy budou instalovány solární panely vyrobené v Indii. Tyto zakázky ale představují jen zlomek celkového podílu instalací.

Indie přitom plánuje pokoření hranice 100 GW instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů do roku 2022, a majoritní část se týká především fotovoltaických projektů.

I když indická vláda původně vyslovila požadavek, aby se zejména v první části národního solárního plánu pracovalo s vyšším zastoupením místních dodavatelů, většina států indické federace tento pokyn nenaplnila.

Prakticky všechny státy s vyšším podílem solárních instalací (Tamil Nadu, Andrapradéš, Madhjapradéš, Rádžastán, Kárnataka a Uríša) pracují téměř výhradně s panely z Číny. Otázkou tedy zůstává, nakolik Indie plní svou poptávku po nezávislých a obnovitelných zdrojích energie, a na kolik se přitom připoutává k závislosti na výhradním importu solárních řešení z Číny.

Sdílet: