Indie má 70 % solárních panelů z Číny
Indie masivně podporuje rozvoj solárního energetického sektoru, ale vlastní výrobce a dodavatele příliš nepodporuje. Indie jako jedna z mála zemí dosud nepřikročila k omezení dovozu solárních řešení z Číny, a letos bylo téměř 70 % indických zakázek realizováno díky čínským solárním panelům.
Indie se tak zařadila na první místo žebříčku čínských odběratelů, a osobuje si roli strategického klienta. Indické Ministerstvo nových a obnovitelných zdrojů energie (MNRE) potvrdilo, že za fiskální rok 2014/2015 importovalo 161,5 milionů solárních panelů, přičemž 113,5 milionů (respektive 70 %) pocházelo z Číny. Tato situace je podobná předchozímu roku, kdy ze 151,4 milionů importovaných solárních panelů pocházelo z Číny 100,4 milionů.
Indie může do roku 2024 překonat vlastní solární plán
Indický trh je pro Čínu zajímavý, protože tato země dosud neaplikovala žádnou formu omezení pro dovoz. A podle slov tiskového mluvčího MNRE se ani v dohledných letech podobné akce neplánují.
Jediné opatření tohoto druhu se týká závazné vyhlášky, že na administrativní a vládní budovy budou instalovány solární panely vyrobené v Indii. Tyto zakázky ale představují jen zlomek celkového podílu instalací.
Indie přitom plánuje pokoření hranice 100 GW instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů do roku 2022, a majoritní část se týká především fotovoltaických projektů.
I když indická vláda původně vyslovila požadavek, aby se zejména v první části národního solárního plánu pracovalo s vyšším zastoupením místních dodavatelů, většina států indické federace tento pokyn nenaplnila.
Prakticky všechny státy s vyšším podílem solárních instalací (Tamil Nadu, Andrapradéš, Madhjapradéš, Rádžastán, Kárnataka a Uríša) pracují téměř výhradně s panely z Číny. Otázkou tedy zůstává, nakolik Indie plní svou poptávku po nezávislých a obnovitelných zdrojích energie, a na kolik se přitom připoutává k závislosti na výhradním importu solárních řešení z Číny.
O Indech něco vím, několikrát jsem tam byl. Indové mají neuvěřitelně rozvinuté abstraktní myšlení a uplatňují se v oblastech jako je matematika, informatika ap. Jakmile má ale být výstupem něco materiálního, volí zpravidla spíše jednoduchá řešení. To by vysvětlovalo, proč je v Indii tak málo vynálezů v oblasti aplikované vědy. V tomto případě je to škoda.
No, já nejsem žádný odborník, ale podle mě je lepší mít 100 panelů z číny než 50 z indie za stejné peníze a ve stejné kvalitě. Obzvlášť v Indii, kde je katastrofální ovzduší a mizerná elektrická infrastruktura. To jsou podle mě větší ekologické i ekonomické problémy než dovoz ze zahraničí.
Zajímavé by bylo i mezoborové srovnání – kolik % mobilů a počítačů mají vyrobno v Číně a jak jsme na tom asi v ČR? A to, že se dnes bez mobilů a počítačů ekonomika neobjede už není velkých pochyb.
Právě při nedostatečné infrastruktuře by lokální ostrovní systémy vytvořené například z BIOE a FVE mohly hodně pomoci.