Indie financuje solární parky ze zdaněného uhlí

Indická společnost Solar Energy Corporation of India (SECI) před několika dny představila svůj další plán, který podpoří rychlý nárůst kapacity solárních elektráren. Během dvou let by měl na ploše přesahující 2000 hektarů u Mehboobnagaru vzniknout nový solární park, s výkonem až 1000 MW.

Solární elektrárny v Indii vznikají pomalu, ačkoliv se tam ukrývá obrovský potenciál. Zde solární elektrárna ve státě Gudžarát vybudovaná na jednom z vodních kanálů. foto: Hitesh vip, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Solární elektrárny v Indii vznikají pomalu, ačkoliv se tam ukrývá obrovský potenciál. Zde solární elektrárna ve státě Gudžarát vybudovaná na jednom z vodních kanálů. foto: Hitesh vip, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Mehhboobnagar, který je součástí jednoho z indických států – Andra Pradesh – má v rozvoji solární kapacity ideální podmínky. Přesto zde dosud bylo instalováno jen asi 220 MW. Hlavní příčinou je prý velmi nekvalitní a nedostačující infrastruktura sítě, která dosud neumožňovala „rozumnou distribuci“ energie k odběratelům. To se má ale změnit.

SECI vyčíslila náklady na celý projekt na jednu miliardu dolarů. Přibližně desetinu z této částky tvoří výdaje na vybudování kvalitnější rozvodné sítě, a také nezbytné dopravní infrastruktury, jež bude zapotřebí při výstavbě solárního parku.

Peníze to nejsou právě malé, ale SECI si s tím starosti dělat nemusí. Klíčovým partnerem, investorem, se stala japonská agentura mezinárodní spolupráce JICA, která převezme majoritní podíl nákladů.

O spolufinancování či nejrůznější formy investiční podpory záměru jeví zájem i další společnosti ze zámoří a Evropy (včetně Asijské banky a Světové obchodní banky), a navíc SECI zprostředkovalo i podporu ze státního fondu NCEF (National Clean Energy Fund).

Do tohoto fondu směřují daně a poplatky uvalené na dovoz/vývoz uhlí, a z nastřádaných peněz prý není problém uvolnit až 20 % částky potřebné pro projekt v Andra Pradesh.

Ředitel SECI, Rajendra Nimje, prozradil, že: „Celý projekt bude plně funkční v rozmezí 18 – 24 měsíců. Nyní byly zahájeny práce na vybudování základní infrastruktury, dopravní i energetické, což potrvá asi půl roku.“

Solární boom Indie se tím ale rozhodně nezpomalí. SECI plánuje další podobně velké projekty v indických státech Urísa, Rádžastán a Tamil Nadu. Postupně by tak mohla během čtyř let v těchto čtyřech státech (včetně AndraPradesh) narůst solární kapacita o 4000 MW.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *