Google investuje do obnovitelných zdrojů
Firma Google je dnes již také známa jako přední investor do tzv. zelené ekonomiky. Rozsah investic sahá od elektromobilů, přes podporu vývoje zelených technologií, až po výstavbu obnovitelných zdrojů. Právě na oblast obnovitelných zdrojů se podíváme nyní. Firma Google několik dní nazpět oznámila dvě významné investice do výstavby solárních parků. Hlavní novinkou je především investice 168 miliónů dolarů, která pomůže dokončit největší solární elektrárnu světa.
Elektrárna bude stát v Mohavské poušti, která se z větší částí nachází na východě amerického státu Kalifornie. Konstrukcí vlastní elektrárny má na starosti firma BrightSource Energy.
Odhadovaná cena celého projektu činí 1,6 miliard dolarů. Základní kámen elektrárny byl položen již v říjnu 2010. Po dokončení v roce 2013 by měl špičkový výkon elektrárny dosahovat 392 MW. Takové množství postačí k napájení 85 000 rodinných domů po celé Kalifornii.
Elektrárna v Mohavské poušti bude fungovat na principu soustředěného světla z tisíců zrcadel – heliostatu. Ty budou koncentrovat odražené světlo do vršku věže, kde bude extremní teplota zahřívat vodu v zásobníku. Vzniklá pára poté roztočí generátor elektrické energie.
K představě, o jak velkou stavbu se jedná, nám poslouží velikost koncentrační věže. Ohromná věž se bude tyčit do výše 173 m nad zemí. Na její vrcholek se bude koncentrovat světlo z více něž 173 000 zrcadel.
Google však neinvestuje jen ve Spojených státech. Druhou ohlášenou investicí ve výši 5 miliónů dolarů je výstavba jedné z největších solárních elektráren v Německu. Tentokrát však půjde o klasickou solární elektrárnu se solárními panely.
Gigantický solární park bude stát v Braniborsku na bývalém cvičišti, které do roku 1990 využívala sovětská armáda. Zamýšlený výkon solární elektrárny by měl postačovat pro zásobování 5000 domácností elektrickou energií.
Jedna perlička na závěr. Oznámení o stavbě solární elektrárny přišlo nedlouho poté, co německá vláda oznámila svůj záměr nadobro opustit jadernou energii.