Rok 2050: solární elektrárny vyrobí 9000 TWh energie
Podle předpovědí Mezinárodní energetické agentury by solární elektrárny, ať už fotovoltaické nebo termální, mohly v roce 2050 vyrábět až 9000 TWh energie ročně. Tedy téměř čtvrtinu celkové spotřeby planety.
IEA (Mezinárodní energetická agentura) aktuálně vydala dva dokumenty, tzv. roadmapy, které sledují možný vývoj fotovoltaiky a koncentračních solárních elektráren do roku 2050.
Související články:
» Maroko postaví solární elektrárny, začátek DESERTECu?
» Solární elektrárny v České republice – klubko problémů, nebo velká šance?
Dohromady by oba solární zdroje mohly zastat až téměř čtvrtinu světové spotřeby elektřiny. Z toho koncentrační solární elektrárny by zastaly 11,3% globální spotřeby elektřiny, fotovoltaika asi 11%. V případě klasických fotovoltaických elektráren to znamená 3000 GW kumulované instalované kapacity. V současné době je to něco přes 15 GW. Z toho nejvíce je v Německu (36%), Japonsku (15%), Španělsku (23%) a Spojených státech amerických (8%).
Mezi země, kde je rozvoj solární energetiky nejslibnější, patří zejména Spojené státy americké, Indie a sever Afriky. Pozadu nezůstává ani Čína. Za hlavní překážku rozvoje je v případě koncentračních solárních elektráren považována vzdálenost mezi vhodnými místy pro jejich stavbu a místy spotřeby. Zároveň zprávy zmiňují také ambiciózní projekt DESERTEC. Ten má využít obrovského potenciálu severní Afriky.
Související články:
Dokumenty upozorňují, že koncentrační solární elektrárny by zároveň mohly sloužit k levné výrobě vodíku. Ten by pak mohl nahradit zemní plyn. V případě fotovoltaických elektráren zase IEA upozorňuje, že jak se z PV panelů bude stávat mainstreamová technologie, budou se rozvíjet staré rozvodné sítě přeměnou v chytré rozvodné sítě (inteligentní/smart grid), stane se klíčovou nikoliv samotná technologie fotovoltaiky, ale management a skladování energie.
Mezinárodní energetická agentura ve svých dokumentech doporučuje vládám, aby podporovaly rozvoj solární energetiky. Zároveň volá po lepší mezinárodní spolupráci, ať už v oblasti vládní či průmyslové, s cílem vyvinout kvalitnější a levnější solární články. Fotovoltaika by podle odhadů měla být konkurenceschopná s klasickými zdroji už v roce 2020. Tehdy by se účinnost běžných solárních panelů měla pohybovat kolem 23 %, v roce 2030 už má být na 25 % a v roce 2050 až na 40 % při životnosti 40 let.
Akú budúcnosť majú solárne elektrárne na Slovensku. Budú existovať aj solárne elektrárne pre domácnosti v prijateľných cenách a aká bude ich životnosť ?
Ďakujem
Ivan