Rok 2050: solární elektrárny vyrobí 9000 TWh energie

Podle předpovědí Mezinárodní energetické agentury by solární elektrárny, ať už fotovoltaické nebo termální, mohly v roce 2050 vyrábět až 9000 TWh energie ročně. Tedy téměř čtvrtinu celkové spotřeby planety.  

solární energie - instalovaná kapacita celosvětově

IEA (Mezinárodní energetická agentura) aktuálně vydala dva dokumenty, tzv. roadmapy, které sledují možný vývoj fotovoltaiky a koncentračních solárních elektráren do roku 2050.

Dohromady by oba solární zdroje mohly zastat až téměř čtvrtinu světové spotřeby elektřiny. Z toho koncentrační solární elektrárny by zastaly 11,3% globální spotřeby elektřiny, fotovoltaika asi 11%. V případě klasických fotovoltaických elektráren to znamená 3000 GW kumulované instalované kapacity. V současné době je to něco přes 15 GW. Z toho nejvíce je v Německu (36%), Japonsku (15%), Španělsku (23%) a Spojených státech amerických (8%).

Mezi země, kde je rozvoj solární energetiky nejslibnější, patří zejména Spojené státy americké, Indie a sever Afriky. Pozadu nezůstává ani Čína. Za hlavní překážku rozvoje je v případě koncentračních solárních elektráren považována vzdálenost mezi vhodnými místy pro jejich stavbu a místy spotřeby. Zároveň zprávy zmiňují také ambiciózní projekt DESERTEC. Ten má využít obrovského potenciálu severní Afriky.

solární energie - graf- koncentrační solární elektrárny spotřeba/výroba

Dokumenty upozorňují, že koncentrační solární elektrárny by zároveň mohly sloužit k levné výrobě vodíku. Ten by pak mohl nahradit zemní plyn. V případě fotovoltaických elektráren zase IEA upozorňuje, že jak se z PV panelů bude stávat mainstreamová technologie, budou se rozvíjet staré rozvodné sítě přeměnou v chytré rozvodné sítě (inteligentní/smart grid), stane se klíčovou nikoliv samotná technologie fotovoltaiky, ale management a skladování energie.

Mezinárodní energetická agentura ve svých dokumentech doporučuje vládám, aby podporovaly rozvoj solární energetiky. Zároveň volá po lepší mezinárodní spolupráci, ať už v oblasti vládní či průmyslové, s cílem vyvinout kvalitnější a levnější solární články. Fotovoltaika by podle odhadů měla být konkurenceschopná s klasickými zdroji už v roce 2020. Tehdy by se účinnost běžných solárních panelů měla pohybovat kolem 23 %, v roce 2030 už má být na 25 % a v roce 2050 až na 40 % při životnosti 40 let.

ecofriend

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “Rok 2050: solární elektrárny vyrobí 9000 TWh energie

 • 17. 11. 2013 (14.25)
  Trvalý odkaz

  Akú budúcnosť majú solárne elektrárne na Slovensku. Budú existovať aj solárne elektrárne pre domácnosti v prijateľných cenách a aká bude ich životnosť ?
  Ďakujem
  Ivan

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *