Philips EnduraLED – šetrná LED namísto klasické žárovky
Více než jedno století stará žárovka se postupně poroučí do technické prehistorie. Nahrazují ji úsporné žárovky a v poslední době především technologie LED. Philips představil novinku v podobě žárovky EnduraLED, která plně nahrazuje klasickou 60W žárovku. pokračování…
Premiéru si odbyla na veletrhu osvětlení v Las Vegas. Přestože má výkon pouze 12 W, plně nahradí klasickou 60W žárovku. Ušetří tak až 80% energie, kterou klasická žárovka stejně přemění na teplo. Především ale používá stejný závit.
Výhodou je i životnost nové LED žárovky Philips EnduraLED, která je až 25x vyšší než v případě těch klasických. Nabízí světelný tok 806 lumenů. Pro zajímavost: ve Spojených státech se prodá ročně 425 mil. 60W žárovek, což představuje zhruba 50% tamního trhu se žárovkami. Pokud by všechny byly nahrazeny LED technologií, ušetřilo by se ročně 32,6 TWh elektřiny. To znamená energie pro dalších 16,7 mil. amerických domácností.
Související články:
Výhodou nové EnduraLED je, že svítí stejným měkkým bílým světlem na které jsou spotřebitelé zvyklí z klasických žárovek. Její životnost je odhadována na 25 000 hodin, oproti klasické 60W, která vydrží jen 1000 hodin. Ve Spojených státech bude nová LED žárovka v prodeji od posledního čtvrtletí letošního roku. Konečná cena novinky zatím nebyla oznámena.
četl jsem nějakou německou studii, že světlo z LEDky může být pro zrak lidí až škodlivý..
Karel.
S tím teplem žárovky máte pravdu, ale jen částečnou. V létě je déle světlo, a proto se žárovkami svítí výrazně kratší dobu než v zimě.
Ve srovnání s kompaktními zářivkami mají výhodu okamžitého rozsvícení na plný výkon a nezkracuje jim životnost časté zapínání a vypínání, navíc některé LED žárovky (zatím nejsou na trhu nýbrž ve vývoji) mají znatelné vyšší účinnost než úsporné žárovky, co se týká tepla u žárovky, tak v topné sezóně je to pravda, ale v létě je to naopak.
„ušetřilo by se ročně 32,6 TWh elektřiny.“
Úspora bude menší, protože odpadní teplo žárovky se musí počítat do (resp. odečítat z) nákladů na vytápění. Např. některé pasivní domy přímo počítají s teplem žárovek. Já vytápím dům plynem a pokud bych večer svítil úsporkami, tak se plyn bude zapínat daleko častěji.
Takže sice ušetříme za elektřinu, ale projeví se to v jiných nákladech, nehledě na výrazně vyšší energetickou náročnost výroby úsporek a ekologický aspekt výroby a zejména jejich likvidace po skončení životnosti.
Proc to porad srovnavate s klasickou zarovkou? Ty jsou jak spravne pisete na ustupu. Vic by me zajimalo jak je porovnani s kompaktni zarivkou, protoze ta pokud vim taky bere kolem 15 W a sviti podobne jako 60W zarovka.
Tak jak je to srovnani?