Philips EnduraLED – šetrná LED namísto klasické žárovky

Více než jedno století stará žárovka se postupně poroučí do technické prehistorie. Nahrazují ji úsporné žárovky a v poslední době především technologie LED. Philips představil novinku v podobě žárovky EnduraLED, která plně nahrazuje klasickou 60W žárovku. pokračování…

osvětlení LED žárovky Philips EnduraLED

Premiéru si odbyla na veletrhu osvětlení v Las Vegas. Přestože má výkon pouze 12 W, plně nahradí klasickou 60W žárovku. Ušetří tak až 80% energie, kterou klasická žárovka stejně přemění na teplo. Především ale používá stejný závit.

osvětlení LED žárovky Philips EnduraLED žárovka

Výhodou je i životnost nové LED žárovky Philips EnduraLED, která je až 25x vyšší než v případě těch klasických. Nabízí světelný tok 806 lumenů. Pro zajímavost: ve Spojených státech se prodá ročně 425 mil. 60W žárovek, což představuje zhruba 50% tamního trhu se žárovkami. Pokud by všechny byly nahrazeny LED technologií, ušetřilo by se ročně 32,6 TWh elektřiny. To znamená energie pro dalších 16,7 mil. amerických domácností.

Výhodou nové EnduraLED je, že svítí stejným měkkým bílým světlem na které jsou spotřebitelé zvyklí z klasických žárovek. Její životnost je odhadována na 25 000 hodin, oproti klasické 60W, která vydrží jen 1000 hodin. Ve Spojených státech bude nová LED žárovka v prodeji od posledního čtvrtletí letošního roku. Konečná cena novinky zatím nebyla oznámena.

zdroj: Philips
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.