Čína – výlet do Města duchů

Dvacetitisícový Ordos, město na severu Číny, se objevilo na mapách teprve před šesti lety. Shluk vesnic byl přetvořen v moderní město, které očekávalo obrovský populační boom, v důsledku otevření nových uhelných dolů. Předpovědi developerů se však nenaplnily, a tak je dnes toto sídlo skutečným moderním (a nikoliv jediným) městem duchů.

Jedni z mála obyvatel Ordosu - kamenní. foto: Fanghong, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Jedni z mála obyvatel Ordosu – kamenní. foto: Fanghong, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Než aby bylo vznikající město nárazově osídlováno dělníky, a muselo se rozrůstat dynamicky, rozhodli se raději čínští urbanisté vystavět moderní město takříkajíc na zelené louce. Široké bulváry, dokonalá silniční síť, apartmánové bydlení i luxusní vilky.

Podle všech předpokladů měla být investice do výstavby zlatým dolem. Tomu odpovídaly i ceny. Ještě v roce 2006 přišel metr čtvereční stavební pozemku až na 12 000 dolarů. Vznikající město tak disponovalo nejdražšími parcelami na světě. Jenže právě „přepálené“ očekávání a sázka na zaručený zisk se developerům krutě vymstila.

Do předražených domů a bytů se nikdo nehrnul, a nakonec, ani s těžbou uhlí to nevypadá dodnes nadějně. I když je ve městě obrovská knihovna, několik sportovních stadionů, obrovská administrativní a kancelářská centra, i super-moderní letiště, chybí mu to podstatné – samotní obyvatelé.

Ve městě, které je naprojektováno pro milion a půl lidí, stále žije jen dvacet tisíc původních obyvatel. Investoři, developeři, makléři i realitní spekulanti záhy rozpoznali svůj omyl, a v průběhu roku 2008 přestaly definitivně financovat další výstavbu městských čtvrtí.

Půjčky zůstaly nesplaceny, investiční záměry nedokončeny. Náhodnému návštěvníkovi se tak nabízí pohled na nedostavěné mnohopodlažní domy, celé bloky opuštěných (spíše tedy nikdy neosídlených) rezidencí a ulice zející prázdnotou.

V tomto novodobém městě duchů se lidem prý moc žít nechce. I když je tu – na velikost zástavby – nejčistší ovzduší ze všech čínských měst, prakticky tu nefungují žádné obchody.

Sídlo, které vybujelo do obrovských rozměrů, stále žije životem malého regionálního centra s dvaceti tisíci obyvateli. Čínská vláda se všemožně snaží umlčet hlasy kritiků, a na druhé straně všestranně motivovat obyvatele okolních regionů k zasídlení Orda.

Třeba tím, že průměrný roční příjem na jednoho obyvatele je zde větší, než třeba v Pekingu. Ani to ale lidem nestačí. Město na severu Číny se stává svým vlastním památníkem.

Jeden myslel na “Čína – výlet do Města duchů

  • 22. 10. 2023 (22.07)
    Trvalý odkaz

    Město duchů v Číně, to zní jako velké dobrodružství, které s manželem rozhodně někdy budeme muset navštívit. Letos jsme se rozhodli pro dovolenou v Čechách, a tak jsem nám koupila nové trekové batohy. Manžel naplánoval několik tras po hradech, o kterých se tradují duchařské povídky. Už se těším až navštívíme další strašidelné místo.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *