Japonští vědci mají způsob jak přenášet solární energii z vesmíru

Už v roce 2009 jsme psali, že Japonci postaví solární elektrárnu ve vesmíru. Díky novému objevu jsou tomu japonští vědci blíž než kdy dříve.

Dnešní představa o tom jak by mohla vypadat orbitální solární elektrárna. foto: JAXA
Dnešní představa o tom jak by mohla vypadat orbitální solární elektrárna. foto: JAXA

Japonským vědcům se aktuálně podařilo s pomocí mikrovln přenést výkon 1,8 kW na vzdálenost asi 5,2 metru. Je to skromný, ale důležitý začátek v cestě k solárním elektrárnám umístěným na oběžné dráze země.

Japonská vesmírná agentura JAXA plánuje uskutečnit tento projekt už řadu let. Solární elektrárna na oběžné dráze je pomyslným svatým grálem solární energetiky.

Ve vesmíru svítí slunce pořád a mnohonásobně intenzivněji než tady dole pod příkrovem atmosféry. A na víc, místa je tam dost a dost a nikdo po vás nebude chtít nájemné.

Japonsko po katastrofě jaderné elektrárny Fukušima hledá novou budoucnost své energetiky. Obrátilo se k obnovitelným zdrojům energie, ale jen s nimi to nepůjde. Postupně bude znovu spouštět některé .

Ale ani to nebude do budoucna stačit. Vesmírné solární elektrárny umístěné na oběžné dráze jsou proto jednou z velmi lákavých možností. Podle aktuálních odhadů se ale praktické stavby takové solární elektrárny nedočkáme dřív než v roce 2040.

Taková sluneční elektrárna bude umístěna ve vzdálenosti 36 000 km od země na tzv. geostacionární dráze. S pomocí laserů a mikrovln se pak bude zachycená energie přenášet do povrchové stanice.

Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.