Japonští vědci mají způsob jak přenášet solární energii z vesmíru

Už v roce 2009 jsme psali, že Japonci postaví solární elektrárnu ve vesmíru. Díky novému objevu jsou tomu japonští vědci blíž než kdy dříve.

Dnešní představa o tom jak by mohla vypadat orbitální solární elektrárna. foto: JAXA
Dnešní představa o tom jak by mohla vypadat orbitální solární elektrárna. foto: JAXA

Japonským vědcům se aktuálně podařilo s pomocí mikrovln přenést výkon 1,8 kW na vzdálenost asi 5,2 metru. Je to skromný, ale důležitý začátek v cestě k solárním elektrárnám umístěným na oběžné dráze země.

Japonská vesmírná agentura JAXA plánuje uskutečnit tento projekt už řadu let. Solární elektrárna na oběžné dráze je pomyslným svatým grálem solární energetiky.

Ve vesmíru svítí slunce pořád a mnohonásobně intenzivněji než tady dole pod příkrovem atmosféry. A na víc, místa je tam dost a dost a nikdo po vás nebude chtít nájemné.

Japonsko po katastrofě jaderné elektrárny Fukušima hledá novou budoucnost své energetiky. Obrátilo se k obnovitelným zdrojům energie, ale jen s nimi to nepůjde. Postupně bude znovu spouštět některé .

Ale ani to nebude do budoucna stačit. Vesmírné solární elektrárny umístěné na oběžné dráze jsou proto jednou z velmi lákavých možností. Podle aktuálních odhadů se ale praktické stavby takové solární elektrárny nedočkáme dřív než v roce 2040.

Taková sluneční elektrárna bude umístěna ve vzdálenosti 36 000 km od země na tzv. geostacionární dráze. S pomocí laserů a mikrovln se pak bude zachycená energie přenášet do povrchové stanice.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

5 komentářů: „Japonští vědci mají způsob jak přenášet solární energii z vesmíru

  • 17. 3. 2015 (9.56)
    Trvalý odkaz

    Jediné bezpečné místo pro umístění tohoto zařízení, repektive pozemních stanic, je někde na světovém oceáně, což bude ale vyžadovat buď stavbu anténní soustavy na nějakém atolu, nebo velkou plovoucí plošinu, rozhodně pak ale dálkové ovládanou, pro nějaký rozumný rozměr a výkon to bude muset být hodně silné.
    Používat to kdekoliv blízko lidí je nebezpečné, také bude problém se stabilitou parpsku, staří i malá odchylka ve vteřinách, která se může projevit tím že se paprsek vůbec netrefí na antény.
    Toot je příliš nebezpečný projekt na to aby byl vůbec proveden. Méně škody by snad nadělalo využití síly mořských proudů, o kterém se také uvažuje, nebo uvažovalo. Tam jsou to desítky až stvoky GW.

    Reagovat
  • 17. 3. 2015 (8.42)
    Trvalý odkaz

    Ta doprava energie na zem se mi taky zrovna nelíbí. Bude to ovlivňovat prostředí na Zemi, což mi vadí nejvíc, dále pak letecké trasy i dráhy družic na nízké dráze. Rozhodně bych se nechtěl nacházet blízko toho energetického paprsku.

    Reagovat
  • 17. 3. 2015 (7.33)
    Trvalý odkaz

    Takže nově se i solárka začnou podílet na globálním oteplování.

    Reagovat
  • 17. 3. 2015 (7.00)
    Trvalý odkaz

    Vynést 1kg do výšky 36000km znamená dodat 50MJ (ale je třeba rakety atp. takže přes 100MJ). Pro panel, který bude dávat 100W na kg (optimistické). Reálně (díky účinosti atp.) to výpadá, že první rok bude panel pracovat jen na to, aby dodal energii na svou dopravu nahoru. Navíc tam bude stárnout rychleji…

    Reagovat
  • 16. 3. 2015 (17.26)
    Trvalý odkaz

    Pokud nebudou mikrovlny v úzkém paprsku jako laser, budou silně zamořovat okolí elektrosmogem. To zas bude nádorů.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *