Indie testuje svou první plovoucí solární elektrárnu

Nedostatek místa pro solární farmy? V hustě zalidněné Indii se rozhodli tento problém vyřešit elegantně. Na hladině jezera nedaleko honosného Viktoriina památníku se bude instalovat první indická solární elektrárna plovoucí na vodě. Prozatím se bude jednat o zkušební provoz, který má pomoci odhalit slabiny a silné stránky tohoto systému, pro další případné instalace v Indii.

Sto metrů čtverečních na vratké konstrukci je prý teprve začátek. Zdroj: offshorebiz.org
Sto metrů čtverečních na vratké konstrukci je prý teprve začátek. Zdroj: offshorebiz.org

Pod pilotním projektem plovoucí solární farmy je podepsán Gon Choudary, ředitel sekce vývoje ve společnosti DCL, a současně člen představenstva při Kalkatském technickém Institutu (CIT).

Choudary už nejednou sehrál roli indického technického vizionáře, a tak se projekt na plovoucí farmu setkal s poměrně vstřícnými vládními postoji, včetně Ministerstva pro nové a obnovitelné zdroje energie (MNRE).

Celý systém by měl zabírat plochu jednoho sta metrů čtverečních, přičemž by jednotlivá „okna“ měla být umístěna na plastové konstrukci, podložené barely kvůli nadnášení. Konstrukce tak působí trochu neuměle (až amatérsky), ale skutečně se prý jedná jen o první pokus z dlouhé řady, které ještě budou následovat. Zařízení by mělo být schopno generovat 10 kW elektřiny, což prý vychází z jednoduchého přepočtu 100 wattů na metr čtvereční (tedy s desetiprocentní účinností), podobně jako na pevnině.

Výhodou plovoucí solární elektrárny ale nemá být jen to, že nezabírá místo na zemi. Choudary říká: „Podle předběžných výsledků zahraničních studií máme zjištěno, že umístění solárních panelů na vodní hladinu slouží současně jako přirozené chlazení. Okolní prostředí panely ochlazuje, a ty tak mohou v průměru generovat až o 16 % více energie, než jiné, konvenčněji umístěné solární farmy.“

Pokud se elektrárna osvědčí, má už v Choudary v záloze pár dalších „vodních“ lokací, jezer i nádrží v centru města, kde by o plovoucí solární elektrárny měli zájem.

Jeden myslel na “Indie testuje svou první plovoucí solární elektrárnu

  • 19. 10. 2013 (16.02)
    Trvalý odkaz

    Zaujimave,chcelo by to fotku z vyssej vysky ako to vyzera a ci to nieje neesteticke, ale prajem technologiam ;)

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *