Solární mapy pro aplikaci Google Earth

Solární mapy jsou nejnovější počinem výzkumníků z University of California. Skrze aplikaci si všichni zájemci mohou zjistit, které místo je nejoptimálnější pro stavbu . Program také dokáže přesně určit, z kterého směru přichází celoročně nejintenzivnější . Díky těmto informacím lze zvolit nejvýhodnější polohu a orientaci pro stavbu solárních elektráren.  
Solární mapa

Hned na začátku musíme však poněkud zchladit nadšení. Mapy nejsou určeny pro všechny země světa, ale pouze pro americký stát . Ale jak se říká:“Kostky jsou vrženy.“, a tak není důvod, proč by i jiné vědecké instituce nemohly vyvinout podobné mapy. Například pro Českou republiku.

Mapy zobrazující intenzitu slunečního záření již existují, ale tyto nové mapy dokážou něco navíc. Nejen, že mohou pomoci určit místo a správný azimut pro umístění , ale dokážou také určit nejvhodnější náklon solárních panelů pro danou oblast.

Program také dovoluje přesně zhodnotit „solární zdroje“ pro danou oblast. Díky komplexním informacím může budoucí uživatel zjistit předpokládané množství vyrobené , a tak provést dlouhodobý ekonomický rozbor provozu solární elektrárny.

Díky satelitnímu měření a měření z pozemních stanic je mapa navíc velmi přesná. Rozlišení se pohybuje v řádu několika kilometrů. V budoucnu se dokonce plánuje, že nové mapy by mohly pracovat s detaily v řádu jednoho kilometru!

Software také zahrnuje bezplatnou kalkulačku, díky které můžou budoucí uživatelé solárních elektráren přesně zjistit, kolik bude systém vyrábět. Například v měsíčních nebo ročních intervalech.

V českých podmínkách by podobný nástroj našel dozajista uplatnění. Po rozhodnutí vlády, která zdaňuje zisky solárních elektráren ve výši 26 %, musí nyní čeští solárníci vážit každou jednotlivou kWh, kterou jím solární elektrárny můžou vyrobit.

5 komentářů: „Solární mapy pro aplikaci Google Earth

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *