Saharská poušť se promění v zelené údolí
V roce 2050 bude na planetě Zemi žít pravděpodobně kolem 9,5 mld. lidí. Ti budou potřebovat nejen dostatek energie, ale především potravin. Mezitím je ale ohrožuje řada krizí: rozšiřující se pouště, nedostatek ropy, pitné i užitkové vody, ve výsledku nedostatek jídla. Prvním krokem k řešení těchto zdánlivě vzdálených problémů má být Sahara Forest Project. Část pouště v Jordánsku se díky němu promění v zelený les.
Nezisková organizace Bellona společně s dalšími partnerskými společnostmi se rozhodla postavit se největším výzvám budoucnosti.
Hlavní otázka zní: jak vyprodukujeme dostatek potravin pro 9,5 mld. lidí, zatímco se bude výrazně zvyšovat využití biomasy pro získávání energie, to vše ve světě, který trpí nedostatkem vodních zdrojů, snižující se kvalitou půdy a dalšími problémy?
Projekt Sahara Forest chce využít unikátní kombinaci technologií k tomu, aby se vyprahlá poušť proměnila v úrodnou půdu. Pracuje se na něm už několik let.
Teprve nyní byl ale učiněn zásadní krok k jeho realizaci, a to díky návštěve jordánského krále Absulláha II. v norském Oslu.
Tam mu byl projekt prezentován a král nadšeně souhlasil s odstartováním projektu v Jordánsku. Byla podepsána smlouva na využití pozemku o rozloze 200 000 m2 poblíž Akaby, nedaleko Rudého moře.
Celý projekt má podporu nejen jordánských, ale také norských vládních autorit. Na slavnostní ceremonii potvrzující podporu smlouvě byli přítomni například ministři zahraničí obou zemí.
V roce 2009 byly vypracovány první studie které měly ukázat, zda je vůbc celý projekt ekonomicky schůdný. Ukázalo se že ano a projekt byl prezentován na mezinárodní klimatické konferenci v Kodani.
Hlavní pilíře na kterých projekt stojí jsou: skleníky se slanou vodou, koncentrovaná solární energie a kultivace tradičních plodin společně s novými jako jsou mořské řasy.
Výsledek? Pitná voda, potraviny a biomasa pro výrobu energie. „Využijeme to čeho máme dostatek abychom vyrobili to co potřebujeme,“ komentoval projekt šéf Bellona Frederic Hauge.
Skutečnost, že se z pouště stane zelené údolí kypící životem je pouze jakýmsi vedlejším produktem celého záměru. Tato nová zeleň bude navíc hrát podpůrnou roli, protože bude pohlcovat oxiud uhličitý.
Vše se pak spojí v jednom holistickém, celistvém přístupu. „Důvod, proč se do tohoto projektu Bellona pustila s plnou silou je to, že odpovídá na mnoho otázek najednou,“ doplnil Hauge.
Jde v každém případě o velmi ambiciózní projekt. Už jen skleníky fungující jako odsolovací stanice měnící mořskou vodu na pitnou nejsou úplně obvyklá záležitost. Voda je pak využita také v koncentračních solárních elektrárnách.
Během letošního roku budou probíhat další hloubkové studie celého záměru. S výstavbou demonstračního centra by se mělo začít v roce 2012. Stavba na komerční bázi pak začne v roce 2015.
Oceany jsou nekonecnou zasobarnou energie nejmene dvojiho druhu,obrovske a malo vyuzite plochy, kde je mozno vyrobit nesrovnatelne vice energie nezli na susi. Silnymi vetry pocinaje, slunecni svit ohriva jen vodu, mohutne vlny placaji vetsinou bez uzitku. Coz tak postavit ucelove zarizeni, kde by na umelych ostrovech a pobli spousty malovyznamovych se slunce opiralo do solarnich panelu a vitr do turbin? Mohlo by byt dostatek i na vyrobu vodiku pro auta?
nutno ovšem dodat, že bude vázat oxid uhličitý pouze sezónně, že? Tedy, než ji zase spálí jako biomasu či zkonzumují. Ale to už se nehodí do krámu, tak to zamlčíme ;)
Konečně někdo s hlavou na správném místě.Každou takovou novinku vítám…jen si myslím,že je to další prostor pro číňany…
Ta poušť se neustále zvětšuje, nejsem si jist, jestli se takovými projekty dá její rozšiřování alespoň zmírnit. Takže zkoumat dopady kdyby je v teď úplně nezajímavé, Mě spíše zajímá, jak to chtějí udělat, aby jim to písek zase nesebral. Udržovat ten komplex nad pískem bude neuvěřitelně drahé. Museli by mít stromy v širokém pásu všude kolem, uvnitř je to také důležité, ale ne tolik.
Velmi dobrý postřeh, Fando. Většina takových projektů má značné nedostatky v chápání souvislostí.
Ale to je princip lidského vývoje – odpovídá pouze na momentální požadavky lidstva a jejího potenciálního vývoje. Tím je to veřejností s ovací přijata a pak až se řeší dopady. Zpětně to můžeme vidět na celé průmyslové revoluci(zněčištění ovzduší sírou, prachem, oxidy dusíku), ropě(tady by byl výčet značně dlouhý), elektrifikaci(elektrický smog), hybridizaci plodin(glutenový zabiják), antibiotika(likvidace imunitního systému), centralizace, globalizace, vlny všech možných délek(wifi, gsm, radio) – ty teprve budeme řešit. Stejně tak dopady takovýchto projektů až za nějakou tu dekádu…
Zaujimavy napad. Mozno nastal ten spravny cas na jej uskutocnenie.
Mna by ale ako laika zaujimal nazor nejakeho odbornika na pocasie, aky vplyv by malo zalesnenie puste na klimu. Myslim na celosvetovu. Bo piesok sa sprava ako tepelny izolant. To znamena, ze cez den neprepusti teplo hlbsie do zeme a v noci zase neprepusti chlad. To ma za nasledok, ze vznikaju velke vykyvy pocasia, nie len na Sahare, ale na celom svete. Zalesnenie by znamenalo uplnu zmenu vzdusnych prudov a aj oceanskych.
btw v Jordánsku žádná Sahara neni, je tam myslim Nafúd. Jinak projekt vítám.
perfektní vec. Rád čtu takové zprávy!