Saharská poušť se promění v zelené údolí

V roce 2050 bude na planetě Zemi žít pravděpodobně kolem 9,5 mld. lidí. Ti budou potřebovat nejen dostatek energie, ale především . Mezitím je ale ohrožuje řada krizí: rozšiřující se , nedostatek , pitné i užitkové , ve výsledku nedostatek jídla. Prvním krokem k řešení těchto zdánlivě vzdálených problémů má být Sahara Forest Project. Část pouště v Jordánsku se díky němu promění v zelený les.  
pouště Sahara Forest Project

Nezisková organizace Bellona společně s dalšími partnerskými společnostmi se rozhodla postavit se největším výzvám budoucnosti.

Hlavní otázka zní: jak vyprodukujeme dostatek potravin pro 9,5 mld. lidí, zatímco se bude výrazně zvyšovat využití pro získávání energie, to vše ve světě, který trpí nedostatkem vodních zdrojů, snižující se kvalitou půdy a dalšími problémy?

Projekt Sahara Forest chce využít unikátní kombinaci technologií k tomu, aby se vyprahlá poušť proměnila v úrodnou půdu. Pracuje se na něm už několik let.

Teprve nyní byl ale učiněn zásadní krok k jeho realizaci, a to díky návštěve jordánského krále Absulláha II. v norském Oslu.

Tam mu byl projekt prezentován a král nadšeně souhlasil s odstartováním projektu v Jordánsku. Byla podepsána smlouva na využití pozemku o rozloze 200 000 m2 poblíž Akaby, nedaleko Rudého moře.

Celý projekt má podporu nejen jordánských, ale také norských vládních autorit. Na slavnostní ceremonii potvrzující podporu smlouvě byli přítomni například ministři zahraničí obou zemí.

V roce 2009 byly vypracovány první studie které měly ukázat, zda je vůbc celý projekt ekonomicky schůdný. Ukázalo se že ano a projekt byl prezentován na mezinárodní klimatické konferenci v Kodani.

Hlavní pilíře na kterých projekt stojí jsou: skleníky se slanou vodou, koncentrovaná a kultivace tradičních plodin společně s novými jako jsou .

Výsledek? Pitná voda, potraviny a biomasa pro výrobu energie. „Využijeme to čeho máme dostatek abychom vyrobili to co potřebujeme,“ komentoval projekt šéf Bellona Frederic Hauge.

Skutečnost, že se z pouště stane zelené údolí kypící životem je pouze jakýmsi vedlejším produktem celého záměru. Tato nová zeleň bude navíc hrát podpůrnou roli, protože bude pohlcovat oxiud uhličitý.

Vše se pak spojí v jednom holistickém, celistvém přístupu. „Důvod, proč se do tohoto projektu Bellona pustila s plnou silou je to, že odpovídá na mnoho otázek najednou,“ doplnil Hauge.

Jde v každém případě o velmi ambiciózní projekt. Už jen fungující jako měnící mořskou vodu na pitnou nejsou úplně obvyklá záležitost. Voda je pak využita také v koncentračních .

Během letošního roku budou probíhat další hloubkové studie celého záměru. S výstavbou demonstračního centra by se mělo začít v roce 2012. Stavba na komerční bázi pak začne v roce 2015.

Bellona
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.