V Kataru vyroste továrna na solární panely

Katar, nezávislý stát rozkládající se na katarském poloostrově v Perském zálivu, je vedle Dubaje, Bahrainu a několika dalších jednou z nejznámějších tamních destinací. Podobně jako většina zemí Perského zálivu, i Katar žije z ropy, zemního plynu a souvisejícího průmyslu. Myslí ale i na svou budoucnost – chce vybudovat továrnu na solární články.

Mrakodrapy na západní břehu Kataru, foto: Kangxi emperor6868, licence Creative Commons
Mrakodrapy na západní břehu Kataru, foto: Kangxi emperor6868, licence Creative Commons

Téměř dvoumilionový Katar (z čehož většinu obyvatel tvoří pracovníci ze zahraničí) je dnes zcela závislý na těžbě ropy, zemního plynu a navazujícím petrochemickém průmyslu. V roce 2010 šlo o zemi s nejvyšším HDP v přepočtu na hlavu a meziročním růstem ekonomiky kolem 20 %.

Vláda Kataru si však uvědomuje, že bohatství fosilních paliv nebude trvat navěky. A tak se v zemi snaž prosadit znalostní ekonomiku. Buduje technologické parky, důrazně podporuje vzdělání, ale přesto – během následujících 10 let chce investovat desítky miliard dolarů do energetického průmyslu a infrastruktury.

A část těchto investic má naštěstí putovat i do obnovitelných zdrojů energie. Katarské banky se aktuálně dohodly s tamní společností QEWC a Qatar Solar Technologies (QSTec) na společném podniku vybudování polykřemíkové továrny za $1,1 mld. v průmyslovém městě Ras Laffan. První část výstavby továrny má být dokončena v druhé polovině 2013.

Katar tak chce rozjet zcela nový průmyslový obor – solární energetiku. Má pro to všechny předpoklady – dostatek surovin, financí a především slunečního záření. Země Arabského poloostrova jsou pro využití solární energie, solárních panelů a elektráren doslova jako dělané. Slunce tam praží celý den po většinu roku.

A proč dovážet solární panely z Číny, Evropy nebo USA, když je možné je vyrobit v regionu? Tamním průmyslníkům je jasné, že poptávka po solární energii v Kataru samotném i celém regionu v následujících letech jen poroste, a tak zjevně sázejí na správnou kartu.

Státy jako Omán, Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Saudská arábia a další se tak přidávají k severoafrickým arabským státům jako je , Tunisko, Alžírsko, , které už v oblasti obnovitelných zdrojů energie podnikají rázné kroky.

Mimochodem, v roce 2022 bude Katar hostit mezinárodní mistrovství světa ve fotbale. Při té příležitosti chce mimo jiné vybudovat obrovské solární stadiony, které budou využívat pouze energie ze slunce.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

6 komentářů: „V Kataru vyroste továrna na solární panely

 • 13. 6. 2012 (7.25)
  Trvalý odkaz

  už jsem tak zblblej, že jsem v první větě četl „stát rozkrádající se“ :-/

  Reagovat
 • 3. 6. 2012 (13.44)
  Trvalý odkaz

  Ano, přesně ono. Oni vám kašlou na to, že bude někdo vyrábět „čistou“ energii. Oni se jen poťouchle smějou, jak budou těm pitomcům z evropy prodávat černý placky. Tak jako tak zůstanou našimi dodavateli.

  Reagovat
 • 1. 6. 2012 (11.50)
  Trvalý odkaz

  To je dobrý, jen od nich místo ropy budeme kupovat solární panely, ale pořád budeme spíše chudí konzumní a 100 za opicemi.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *