Ruský oligarcha investuje do solárních projektů

Rusko je v pořadí pátým největším výrobcem energie a největším vývozcem ropy a zemního plynu na světě. Pokud ale přijde řeč na obnovitelné zdroje, konkrétně na solární energii, prakticky v této zemi neexistují.

„Dlouhá zima a podmračné podmínky neumožňují rozvoj solární energetiky kolem Uralu. U hranic s Kazachstánem je situace odlišná.“ Zdroj: wikimedia.org
„Dlouhá zima a podmračné podmínky neumožňují rozvoj solární energetiky kolem Uralu. U hranic s Kazachstánem je situace odlišná.“ Zdroj: wikimedia.org

Změnit to chce podnikatel a multi-miliardář Viktor Vekselberg, ve spolupráci se společnostmi Renvoa, OAO Rusnano a především Hevel Solar. Počin Vekselberga není vzhledem k dosavadnímu poměru Ruska vůči OZE právě skromný.

Společnost Hevel Solar obdržela příspěvek na rozvoj solárního potenciálu celkem 22,8 miliard rublů (tedy cca 450 milionů dolarů). Tuto počáteční investici má zhodnotit v rámci série projektů rozplánovaných do roku 2018.

Rusko v současnosti – navzdory své obrovské rozloze a teoretickému potenciálu (2,213 TWh/rok) využívá solární elektrárny v rozsahu jen asi 150 MW. Hevel Solar by měla pravděpodobně zacílit většinu projektů do regionů s největší možnou návratností investice, tedy poblíž hranic s Kazachstánem.

Snahou Vekselberga a jeho konsorcia prý rozhodně není konkurence ropě a uhlí, ale spíše snaha o diverzifikaci energetického mixu. Oproti majoritnímu podílu ropy, uhlí a jádra v Rusku stojí dosud jen jediný obnovitelný zdroj, hydroelektrárny.

Jak ale říká vedoucí manažer společnosti Hevel Solar, Igor Akhmerov: „Nemusíte pořád jíst jen brambory. Jednou si prostě můžete dát i salát. Diverzifikace národního potenciálu má rozhodně svůj význam.“

O tom, že cílem navrhovaných projektů není konkurence fosilním zdrojům paliv, ujišťuje Akhmerov tvrzením: „Nemůžeme jednoduše soupeřit se sedmdesáti lety plánování a existující infrastruktury.“

Společnost Hevel Solar jde na solarizaci Ruska od lesa. Prvním krokem po vyřešení projektové fáze totiž bylo zajištění vlastní produkce solárních panelů. Ta v současnosti probíhá v závodech společnosti v Novočerboksarsku.

2 komentáře: „Ruský oligarcha investuje do solárních projektů

  • 22. 6. 2015 (11.35)
    Trvalý odkaz

    Až se zjistí, že to konkurence je, tak ho zavřou…

    Reagovat
    • 22. 6. 2015 (12.11)
      Trvalý odkaz

      Nemusí být, ropa může jít dále na export a třeba se k tomu přidá i export solárních článků, což bude vítaná diverzifikace ruského exportu. Otázkou je ale jak blízků je pranu Prezidentovi.

      Rusko na takové projekty místo má a kdyby se vrhlo na penžinský záliv, tak utáhne půl ruska, Výkon až 87GW, minimálně 190TWh produkce. Jiný výpočet s využitím proudu udává výkon přes 110GW a produkci přes 1000TWh.

      Nicméě stejně stále hrozí že se tu mnohem dříve zničíme a vrátíme se tak na úroveň atmosferického parního stroje.

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *