První elektro-trajekt na světě jezdí v Norsku
Pasažéři na palubě elektrického trajektu Ampere se už od září roku 2014 přesvědčují, že to jde to i bez hluku, zápachu nafty a všudypřítomného kouře.
Norská loď, která ke svému pohybu využívá elektropohonu a baterií Siemens, přitom není žádný drobeček. Převáží až 120 aut a 360 pasažérů deseti-uzlovou rychlostí, 365 dní v roce.
„Není to jen otázka designu, ale především nabídky provozu šetrného vůči životnímu prostředí,“ připouští Mario Azar, vedoucí obchodního oddělení Siemens. „Díky tomu zanechal náš projekt konkurenty daleko za sebou.“
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Elektrický trajekt Ampere je 80 metrů dlouhý, 20 metrů široký. Jeho konstrukce je odlehčena hliníkovými prvky, takže tato loď katamaránového typu je téměř o polovinu lehčí než jiná konvenční plavidla.
Hliník také nevyžaduje, alespoň podle slov zástupců z loděnic v Fjellstrandu, takové náklady na údržbu. O pohon se starají dva motory, každý o výkonu 450 kW, a energii k provozu dodávají lithium-iontové baterie o souhrnné váze deseti tun.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Auta do zásuvky tvoří až čtvrtinu nově prodaných aut v Norsku
I s touto provozní zátěží však Ampere nemá problém dosáhnout při plném naložení rychlosti deseti uzlů (tedy cca 18,5 km/h). Jedna cesta spotřebuje 150 kWh.
Siemens musel kromě samotné konstrukce a pohonu vyřešit ještě jednu zásadní otázku. Sever Norska, kde má Ampere operovat, nemá příliš rozvinutou elektrickou síť. Proto je provozní model lodi dodáván i se speciálně upravenými přistávacími/bateriovými moly, jde se loď během 10 minut nabije.
Doporucuju prelozit toto…
http://worldmaritimenews.com/archives/163350/visedo-to-power-up-worlds-largest-electric-ferry/