Počítače zdvojnásobí svou energetickou účinnost každých 18 měsíců

Většina lidí z počítačové branže zná tzv. Moorův zákon. Ten říká, že výkon procesorů se každých 18 měsíců zdvojnásobí. Dnes už je ale výkon téměř vedlejší. S masivním nástupem přenosných zařízení jako jsou mobily, tablety a smartphony se mnohem důležitější stala otázka energetické efektivity. Tu sleduje tzv. Koomeyho zákon.

CPU - počítačový procesor, foto: sxc.hu
CPU - počítačový procesor, foto: sxc.hu

Pomocný profesor Jonathan Koomey pracuje na Stanfordské univerzitě. Nedávno provedl ve spolupráci s dalšími vědci ze společností Microsoft a Google výzkum, ve kterém analyzoval současná i historická data týkající se výkonu, ale také spotřeby elektřiny počítačů.

Začal více než šest dekád nazpět, u prvního počítače ENIAC. Ten dokázal provést pouze několik stovek operací za vteřinu. Pracoval s elektronkami namísto tranzistory. A spolykal 150 kW energie.

Na základě historických dat došel Koomey k vylepšení stávajícího Moorova zákona, nebo chcete-li definici svého nového Koomeyova zákona: nejen, že se každých 18 měsíců zdvojnásobí výpočetní kapacita procesorů, ale také klesne na polovinu jejich energetická náročnost, tzn. zdvojnásobí se jejich efektivita.

Podle Koomeyho jde o fundamentální charakteristiku informačních technologií, které pro přepínání využívají elektrony. „Není to jen funkce komponent na čipu,“ doplnil Koomey ve své zprávě publikované v červencovém vydání magazínu IEEE Annals of the History of Computing.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *