Británie chce stavět jaderné elektrárny na vyhořelé palivo

Katastrofa v jaderné elektrárně Fukušima v Japonsku, která následovala po zemětřesení a ničivé vlně tsunami, znamenala přehodnocení postoje k jaderné energetice po celém světě. Nejostřeji zareagovalo Německo, které se rozhodlo odstavit všechny své reaktory k roku 2022. Naštěstí už méně panicky zareagovala tradičně konzervativní Británie. Ta se chce naopak do budoucna na jaderné elektrárny soustředit. V plánu má i stavbu JE využívajících vyhořelé jaderné palivo.

Uzavřená jaderná elektrárna Rancho Seco v Kalifornii, foto: alfredo-9/sxc.hu
Uzavřená jaderná elektrárna Rancho Seco v Kalifornii, foto: alfredo-9/sxc.hu

Podnět ke stavbě elektráren využívajících pro svůj běh MOX, tedy vyhořelé jaderné palivo z jaderných reaktorů první a druhé generace, podala Royal Society, britská Královská společnost. Jde o společenství více než 1400 vzdělanců, které vzniklo už roku 1660.

Vyhořelé jaderné palivo MOX, představuje kombinaci plutonia s uranem, znovuzpracovaným uranem nebo zcela vyhořelým uranem. V současné době se v Evropě palivo MOX využívá asi ve 30 reaktorech (Belgie, Švýcarsko, Německo, Francie).

Zpracování vyhořelého paliva se pak provádělo ještě donedávna v samotné Británii v průmyslovém komplexu Sellafield. Ten byl dokončen v roce 1996 a do provozu se dostal teprve v roce 2001. Dodával zpracované vyhořelé palivo předním energetickým firmám v Japonsku – mimo jiné se využívalo i v JE Fukušima.

Závod v Sellafieldu ale provázely dlouhodbě ekonomické obtíže a katastrofa ve Fukušime se stala pomyslným hřebíčkem do rakve. Závod byl proto v srpnu 2011 uzavřen a 600 zaměstnanců rozpuštěno v ostatních provozech komplexu Sellafield.

Je proto zajímavé, že Královská společnost přichází s doporučením na znovuzaměření se britského jaderného průmyslu na palivo MOX, tedy zpracování a využití vyhořelého jaderného paliva.

Na druhou stranu, Británie má světově největší zásoby vyhořelého jaderného paliva v podobě 112 tun. Navíc chce údajně do roku 2025 přidat dalších 16 GW jaderné kapacity. A to bude znamenat další zátěž v podobě nového jaderného odpadu. Jeho zpracování přímo v Británii by tak dávalo dobrý smysl.

Guardian.co.uk, ifandp
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.