Nejzelenější superpočítač na světě má Tokijská univerzita

Datová centra a superpočítače se staly v posledním desetiletí významnými žrouty energie. Vedle známého seznamu světové nejvýkonnějších superpočítačů Top500 se proto objevila ještě jedna metrika, a to seznam Green500. Ten nabízí přehled superpočítačů, které mají nejlepší poměr výkonu ku spotřebě elektrické energie. pokračování…
superpočítače - Grape-DR

Podle aktuálního seznamu je tak „nejzelenějším“ superpočítačem na světě systém Grape DR umístěný na Univerzitě v Tokiu. Může se pyšnit účinností 815,34 MFLOPS/W, tedy milionů operací s plovoucí desetinnou čárkou na jeden spotřebovaný watt energie.

Tím se Japonsku podařilo předběhnout Německo, které až dosud seznamu „šéfovalo“ se svým superpočítačem od IBM v Forschungszentrum Juelich. Ten měl účinnost 773,38. Superpočítač Grape DR dosáhl svého výkonu díky 128 procesorům Intel Core i7-920 a čtyřem speciálním akcelerátorům. Právě ty pomáhají šetřit energii. Mají totiž výkon 200 GFLOPS, přitom spořebují pouze 50 wattů.

Akcelerátor nazvaný stejně jako superpočítač Grape-DR si vyvinula samotná univerzita ve spolupráci s Národní astronomickou observatoří. Navíc se chystá svůj superpočítač dále zlepšovat a zvyšovat rychlost i efektivitu.

zdroj: Tech-on

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “Nejzelenější superpočítač na světě má Tokijská univerzita

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *