Spotřebiče ve stand-by – upíři sající elektřinu

Pohotovostní režim neboli stand-by je stav přístroje, kdy je naoko vypnutý, ale přesto spotřebovává ze sítě. Elektřina ve vypnutých přístrojích stále proudí a mizí v kontrolních diodách či v informačních displejích. A nejen to. Vnitřní obvody , např. zdroje, neustále vysávají energii ze sítě. Nežádoucí důsledky pohotovostního režimu jsou dobře známé, ale v běžné domácnosti jsou často opomíjeny a bagatelizovány. Přitom lze takto ušetřit nemalé prostředky.  

světlo pohotovostního režimu

Pohotovostní režim vyhovuje naší pohodlnosti, ale už ne tolik naší peněžence a . Běžné moderní přístroje (např. ) ve vypnutém stavu potřebují přibližně 3 – 5 W elektrické energie, což může naši peněženku přijít až na 200 Kč ročně, a to mluvíme pouze o jednom přístroji. Výrazným žroutem energie ve stand-by režimu je tiskárna. Ta může stát ročně až tisícikoruny.

Sečteme-li veškeré spotřebiče požírající elektřinu ve stand-by režimu, je to už spotřeba energie poměrně výrazná. Dle některých odhadů může takto promarněná energie představovat až 10 – 15 % celkové spotřeby elektrické energie průměrné .

Televizor, který potřebuje energii jen proto abyste si ho mohli zapnout dálkovým ovladačem. Ukazatele hodin na vašem , mikrovlnce, sporáku. Nabíječka notebooku či ozdobená svítící diodou, ponechaná v elektrické síti. Nemluvě o pračkách, sušičkách, myčkách, tiskárnách, na kterých vesele blikají nejrůznější diody a ukazatele.

Pokud se chcete dozvědět konkrétní údaje o množství energie spotřebované jednotlivými přístroji, doporučuji navštívit stránku Standby Power. Najdete zde přehledný graf ukazující spotřebu jednotlivých přístrojů v pohotovostním režimu.

Sdílet: