Umělé stromy pro čistší vzduch ve městech
Zdá se, že námět a design stromu je populární. Nedávno jsme psali o větrné elektrárně připomínající strom. Dnes si naopak budeme povídat o umělém stromu, který čistí vzduch. Jde v podstatě o umělé zařízení, které plní funkci jako jeho živý protějšek. Treepods, jak byl umělý strom pojmenován, je dílem pařížského studia Influx Studio, které se inspirovalo ve stromech Dracaena Cinnabari, česky Dračinec. Celý projekt vznikl na zakázku pro americké město Boston, které by rádo umělé stromy „vysázelo“ po celém městě.
Smyslem systému Treepods je zachycování oxidu uhličitého, jeho uskladnění a uvolňování vyčištěného vzduchu zpět do prostředí města. Podstata zachycení oxidu uhličitého je založena na technologii, kterou vyvinul Dr. Klaus Lackner z Kolumbijské university.
Ekologicky šetrná alkalická pryskyřice, která je vložená ve struktuře umělého stromu, reaguje se vzduchem a zachycuje z něj oxid uhličitý. Vyčištěný vzduch pak může volně proudit ven. Celý proces, jakási umělá fotosyntéza, potřebuje ke správnému fungování malé množství elektrické energie.
Během jednoho roku může údajně jediný strom zachytit a uskladnit až 6,5 kg oxidu uhličitého.
Treepods je postaven z recyklovaných a recyklovatelných plastů jako je polyethylentereftalát (PET). Notorický známy plast se používá pro výrobu plastových PET lahví.
Samotná struktura je modulární. Může ji tvořit jediná jednotka – strom, nebo tři jednotky, které poté tvoří šestiúhelníkové struktury. Skupina několika stromů pak dokonce může vytvořit celistvý přístřešek zakrývající rozsáhlé prostory.
Nesmíme zapomenout se zmínit o zdroji energie. Samotný proces zachycování CO2 z atmosféry nevyžaduje příliš mnoho energie. Z toho důvodu postačí k napájení systému solární články umístěné na vrchní plošině stromu.
Navíc designéři počítají i s jiným druhem obnovitelné energie – kinetickou energií. Navrhují pod strom zavěsit dětskou houpačku, která díky houpání malých dětí bude vyrábět elektrickou energii.