Umělé stromy pro čistší vzduch ve městech

Zdá se, že námět a design je populární. Nedávno jsme psali o připomínající strom. Dnes si naopak budeme povídat o umělém stromu, který čistí . Jde v podstatě o umělé zařízení, které plní funkci jako jeho živý protějšek. Treepods, jak byl umělý strom pojmenován, je dílem studia Influx Studio, které se inspirovalo ve stromech Dracaena Cinnabari, česky Dračinec. Celý projekt vznikl na zakázku pro americké , které by rádo umělé stromy „vysázelo“ po celém městě.  
umělý strom

Smyslem systému Treepods je zachycování , jeho uskladnění a uvolňování vyčištěného vzduchu zpět do prostředí města. Podstata zachycení oxidu uhličitého je založena na technologii, kterou vyvinul Dr. Klaus Lackner z Kolumbijské university.

Ekologicky šetrná alkalická pryskyřice, která je vložená ve struktuře umělého stromu, reaguje se vzduchem a zachycuje z něj oxid uhličitý. Vyčištěný vzduch pak může volně proudit ven. Celý proces, jakási umělá , potřebuje ke správnému fungování malé množství .

Během jednoho roku může údajně jediný strom zachytit a uskladnit až 6,5 kg oxidu uhličitého.

umělý strom

Treepods je postaven z recyklovaných a recyklovatelných plastů jako je polyethylentereftalát (PET). Notorický známy plast se používá pro výrobu plastových .

Samotná struktura je modulární. Může ji tvořit jediná jednotka – strom, nebo tři jednotky, které poté tvoří šestiúhelníkové struktury. Skupina několika stromů pak dokonce může vytvořit celistvý přístřešek zakrývající rozsáhlé prostory.

umělý strom

Nesmíme zapomenout se zmínit o zdroji energie. Samotný proces zachycování CO2 z atmosféry nevyžaduje příliš mnoho energie. Z toho důvodu postačí k napájení systému umístěné na vrchní plošině stromu.

Navíc designéři počítají i s jiným druhem obnovitelné energie – . Navrhují pod strom zavěsit dětskou houpačku, která díky houpání malých dětí bude vyrábět elektrickou energii.

SHIFTboston

11 komentářů: „Umělé stromy pro čistší vzduch ve městech

 • 21. 3. 2013 (17.39)
  Trvalý odkaz

  Máme se starat o naši živou přírodu a pomáhat ji. Ne že ji kopnem pryč a nechat ji umřít a vyrobit raději něco umělého místo ní. Peníze by se měly posílat úplně jinde, ne do těch nesmyslů !

  Reagovat
 • 4. 10. 2012 (16.09)
  Trvalý odkaz

  Víte jak ten umělý strom funguje? Voda a pálené vápno nám dá hydroxid vápennatý a hromadu tepla. Hydroxid vápennatý plus CO2 po chemické reakci vytvoří vápenec a vodu.
  1. CaO + H2O —> Ca(OH)2 + teplo
  2. Ca(OH)2 + CO2 —> CaCO3 + H2O

  Pálené vápno se v přírodě nevyskytuje. Vápenec ale ano a ve velkém. Proto se musí pálené vápno vyrábět: CaCO3 + teplo –> CaO + CO2

  Reagovat
 • 17. 3. 2011 (7.58)
  Trvalý odkaz

  Bože to je nesmysl… Toto je opravdu nepochopitelná blbost. Ekologické hledisko a reálná ekonomika tohoto suprkůl „stromu“ značí jediné… Stavějme normální parky a saďme naše krásné stromy. Tenhle playstation (nic proti konzolím:) ) šmejd nesahá krásné vzrostlé lípě ani po kotníky… ČEST!

  Reagovat
  • 28. 3. 2018 (18.15)
   Trvalý odkaz

   Jenže skutečný stromy pohlcují oxid uhličitý jenom přes den a v noci ho zase vydechují a ty umělý to pohlcují oxid uhličitý pořád, takže v tom spočívá ta výhoda oproti skutečným stromům.

   Reagovat
 • 16. 3. 2011 (17.23)
  Trvalý odkaz

  Protestujem, nedovolim takto urazat Jaru Cimrmana.
  Posadit stromy je takmer zadarmo.

  peace … miro novak

  Reagovat
 • 16. 3. 2011 (14.16)
  Trvalý odkaz

  mluvíte mi z duše.. radši rozšiřovat parky, kde to jde dělat aleje a zelené střechy. Mám dojem že v Monaku mají pěkné nařízení o minimálním množství zeleně na barácích. Nicméně pro zpestření prostředí je to zajímavé.

  Reagovat
 • 16. 3. 2011 (14.10)
  Trvalý odkaz

  Celé mi to připadá, jako kdyby to pocházelo z hlavy Járy Cimrmana.

  Reagovat
 • 16. 3. 2011 (9.42)
  Trvalý odkaz

  presne tak… a kolko CO2 sa vyprodukuje pri vyrobe, presune a ulozeni na miesto? kolko rokov to bude musiet fungovat aby po sebe zahladil uhlikovu stopu???

  Reagovat
 • 16. 3. 2011 (8.17)
  Trvalý odkaz

  Pokud by to mělo jen ve dne stínit a v noci svítit, tak proč ne. Sbírání oxidu uhličitého je ale dost směšné, protože chtějí použít jeho reakci s vápnem. To samozřejmě funguje, ale vápno musí někdo vyrobit. A překvapivě, při výrobě vápna se oxid uhličitý uvolňuje do ovzduší (což vám řekne i učebnice chemie pro základní školy).

  Podrobnosti můžete nalézt zde: http://osel.cz/index.php?clanek=5612

  Reagovat
 • 16. 3. 2011 (7.55)
  Trvalý odkaz

  a nebylo by levnejsi zasadit klasicky strom (nebo i 2) – treba takovy japonsky topol :) pokud to ma tedy stejny efekt jako jeho prirodni protejsek?

  houpacka s ditetem vyrabejici elektriku – je to mozna dobry napad, ale hacek je v tom, ze bud to vyrobi nepatrne mnozstvi energie, nebo se dite pri houpani celkem nadre :) Pro nektere hyparaktivni deti s prebytkem energie, proc ne :) Nekde se ta energie proste musi vzit :) V tomto pripade z ditete pres houpacku :D (Film Priserky s.r.o, tam brali elektriku z detskeho strachu a pak zvysili efektivitu prechodem na detsky smich :D )

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *