Větrná elektrárna ve tvaru vzrostlého stromu

si povětšinou představíme jako obrovské stožáry, na kterých se točí gigantická vrtule. Avšak to nemusí platit vždy. Stačí se podívat na úvodní obrázek, kde můžeme vidět nejnovější počin designového studia NL Architects. Jde o větrnou elektrárnu připomínající strom, v jehož koruně jsou umístěny jednotlivé větrné turbíny s vertikální osou otáčení. Turbíny jsou inspirovány produktem firmy , jenž obdobné turbíny uvedla na trh pod jménem Eddy GT.
 
Větrna elektrárna - strom

Proč vlastně podobný projekt vznikl? Nizozemští designéři by rádi svou studii ukázali možnou cestu, jak větrné elektrárny zakomponovat do . Větrné elektrárny by tak nutně nemusely stát na vzdálených kopcích, ale mohly by být umístěny blíže k místům, kde je zapotřebí.

Při návrhu „městské větrné elektrárny“ se designéři zaměřili především na tvar a vzhled elektrárny, což je velmi důležité, chceme-li zakomponovat větrnou elektrárnu do prostoru .

Na začátku byla proto zavrhnutá klasická koncepce s trojlistým rotorem a zvoleno řešení výše jmenované firmy Urban Green Technology. Turbíny Eddy GT sice neoplývají takovou účinnosti jako klasicky řešené turbíny, jsou však elegantní, tiché a dokážou pracovat nezávisle na směru větru.

Větrna elektrárna - strom

Dle údajů, které poskytuje výrobce systému Eddy GT tvůrci odhadují, že stromová elektrárna s třemi turbínami by byl schopna vyrobit 13 000 kWh elektrické energie každý rok při průměrné rychlosti větru 5 m/s.

Hluk vydávaný turbínou je odhadovaný na 42,8 dB ve vzdálenosti 12 m od elektrárny, což odpovídá tichému šepotu jiné osoby.

Mnohé jistě napadnou problémy s údržbou, cenou, bezpečností nebo vandalismem. Avšak nechme na chvíli podobné starosti stranou a zkusme si představit podobné elektrárny v městských parcích, náměstích nebo i na zahradě svého domu. Co myslíte?

6 komentářů: „Větrná elektrárna ve tvaru vzrostlého stromu

 • 7. 3. 2011 (17.47)
  Trvalý odkaz

  Je az podivuhdne ze ceske panelaky maji dosti prostoru na strechach, tak snad ani jeden nema tento druh elektrarny instalovany. I v malem muze zasobovat osvetleni chodeb, chodniku pred nim a vcetne elekrtoniky

  Reagovat
 • 7. 3. 2011 (12.36)
  Trvalý odkaz

  Domnievam sa, ze sa jedna o krok vpred, ale staci urobit zopar uprav, aby to neposobilo v konecnom dosledku tak hrozostrasne, ako z nejakeho hororoveho filmu.

  Najvacsiu upravu vyzaduje samotna helical (Gorlov) veterna turbina, ktora ma len velmi nizku ucinnost (40%). Nehladiac na to, ze tento typ turbiny nie je prilis Eco-friedly najma k vtactvu.

  Uz sa tesim, ked Vam predstavim moju turbinu.

  peace … miro novak

  Reagovat
 • 7. 3. 2011 (10.10)
  Trvalý odkaz

  Paci sa mi tento projekt, aj ked v Bratislave by to nemalo úspech. Ako je vyžšie uvedené hustá zástavba, ale v kľudne si viem predstaviť túto elektráreň niekde na streche budovy/paneláku. Zelená strecha a na rohoch budovy na malých stožiaroch táto elektráreň. Alebo dať tieto stromy na nábrežie k Dunaju. Bohužiaľ Slovensko akoby zaspalo v tejto veci..

  Reagovat
 • 7. 3. 2011 (7.19)
  Trvalý odkaz

  Myslím, že podobné počiny se hodí hlavně do měst, kde jsou velká prostranství. U nás, kde je poměrně těsná výstavba asi tyto elektrárny z důvodu efektivnosti nemají smysl. Každopádně musím uznat, že opticky se mi celkem líbí.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *