Američan si zrekonstruoval zahradu z trosek po tornádu
Město Hattiesburg není příliš patrné na mapě Spojených států, ani státu Mississippi. Do obecného povědomí se dostalo až 10. února tohoto roku, kdy se tudy prohnalo ničivé tornádo. A pak o pár měsíců později, díky zahradě Jodyho Mabaryho.
Jody Mabary rozhodně během únorového tornáda neměl o nic více štěstí, než ostatní obyvatelé Hattiesburgu. Přišel o střechu nad hlavou. A také o auto a oblíbený strom, přičemž obojí spolu těsně souviselo.
Jestli ale o něco Mabary nepřišel, tak o optimistický pohled na život. Protože byl, stejně jako tucty jeho sousedů pojištěný, zbývalo mu jen zinkasovat peníze a začít znovu od začátku stavět. Mabary se ale rozhodl, že stavební úpravy pojme trochu odlišně.
Zatímco většina obyvatel Hattiesburgu jen likvidovala škody a obnovovala původní stav před tornádem, Mabary se pustil do nevšedního díla. Ze zbytků, trosek, fragmentů a kousků všeho možného, co po sobě tornádo zanechalo, se rozhodl vybudovat malou přírodní zahradu.
Materiálu měl kolem sebe skutečně dost. Jen likvidace opadaných kmenů stromů by vydala na několik takových projektů. Mabary se pustil do práce s jednoduchou představou: „Aby to tady nezůstalo po tornádu holé, abych zase mohl sedět ve stínu.“
Zprvu sám a poněkud neuměle, později však vybaven profesionálními radami krajinného architekta a zahradníka Beau Lackeyho, začal stavět přírodní zahrádku. Využil všechno, co se nabízelo: pořezané kmeny rozložitých dubů, proutí stromů, větvě jehličnanů. A také kamení a cihly z některých sesutých staveb v okolí jeho Duane Street.
„Když jsme se podívali na tu destrukci okolo, prostě jsme chtěli něco, na čem by lidé mohli pozorovat, jak to roste,“ říká Mabary. Zahrada by prý mohla ostatní obyvatele žijící ve státě lemovaném stejnojmennou řekou inspirovat k podobnému počinu.