Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
25. 1. 2016 v rubrice Architektura

Že u vás bydlení v jeskyni vyvolává představy o době kamenné, mamutech a štípání pazourků? Jak ukazuje příklad aktivního důchodce Angela Mastropietra z Anglie, bydlet v jeskyni je dnes nejen možné a celý záměr se může podařit bez jakékoliv stopy pravěkého primitivismu.

„Když napřete svou mysl správným směrem, mohou vaše ruce vyvozit i sedmdesát tun kamení.“ Zdroj: RockhouseRetreat

„Když napřete svou mysl správným směrem, mohou vaše ruce vyvozit i sedmdesát tun kamení.“ Zdroj: RockhouseRetreat

Popravdě, už představit si inzerát realitní kanceláře popisující: „útulnou jeskyni, členěnou do tří oddělených komor, o celkové rozloze 65 metrů čtverečních, s vlastní terasou a venkovním krbem“ dá zabrat. Přesto má doupě vytesané v 250 milionů let starém pískovci, zvané Rockhouse Retreat, své silné kouzlo.

Snad je to návratem ke kořenům, který pocítil i Mastropietro. Lékaři u něj před několika lety diagnostikovali roztroušenou sklerózu, a tak se ocitl v předčasném důchodu. Co s volným časem?

„Měl jsem až příliš mnoho času na přemýšlení, a to mi neprospívalo,“ říká Mastropietro. „Potřeboval jsem se nějak zaměstnat.“ A proto zakoupil v malebné vesničce Bewdley sídlo, na jehož pozemku se nacházela i malá jeskyně.

Zakoupený dům byl opuštěn v roce 1962, a podle toho i vypadal. „Prakticky nejzachovalejší stavbou na celém pozemku byly „spíže“ jeskyně, které někdo před 700 lety vytesal do skály,“ říká Mastropietro.

A tak se vrhnul do práce, která by většině lidí přišla šílená. Rozhodl se vytesané spíže prokopat a spojit, rozšířit, a vytvořit zde obytné místnosti.

Naštěstí je pískovec tvárnější materiál, než žula, a dnes dostupná technika se nedá se středověkými metodami srovnávat. I tak ale vlastníma rukama vyvozil mezi 70-80 tunami nalámaného pískovce, který při hloubení sídla vysekal. Mezi nejnáročnější kousky přitom patřilo vykopání 18 metrů hluboké studny.

Rockhouse Retreat je dnes hodně luxusní jeskyní. Nechybí podlahové vytápění, kuchyně z dřevěného masivu, topeniště s odvětráním, tlumená světla a „pralesní sprcha“. A kromě výhledů do venkovské krajiny si tu můžete dopřát i komplexní WiFi připojení. Náklady na celou rekonstrukci jeskyně do této podoby přišly na 160 000 liber (cca 5,6 milionu Kč).

 Radomír Dohnal
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz