V britském Dartmooru vyrostlo pohádkové ptačí hnízdo

„Jak to asi dělají ptáci?“ či spíše, jak bychom mohli jejich práci napodobit, zněla klíčová otázka letního semináře mladých designérů a architektů nazvaného „Prostorové struktury“. Ten i letos pořádalo studio Jerryho Tatea. Studenti byli v rámci kurzu postaveni před praktický problém – vybudovat v parku stromový domek pro děti.

Ptáci snovači by si jistě výslednou podobu stromového hnízda pochvalovali. Zdroj: Dezeen.com
Ptáci snovači by si jistě výslednou podobu stromového hnízda pochvalovali. Zdroj: Dezeen.com

Zdánlivě jednoduché zadání však mělo několik podmínek. Týmová práce v návrhu se měla promítnout v nenáročné konstrukci z přírodních materiálů, jež by nesla jasné znaky inspirace ptačími hnízdy.

Jedná se přeci jen o „stromové hnízdo“. V příměstském parku v Dratmooru, nedaleko Exeteru, tak vznikla stavba obepínající starý dub, která si nic nezadá s dílem tropických ptáků snovačů.

Účastníci kurzu spolupracovali na materiálovém provedení a technických detailech s tesařem Henrym Russellem. Ke konstrukci bylo vybráno „odpadní“ smrkové dřevo, které se nashromáždilo v Russelově skladu, a dvou kmenů zeravu řasnatého, které padly při prosvětlování parkového podrostu.

Výsledné hnízdo je přístupné svažitou lávkou, a je kryto dřevěným žebrovím z hoblovaných trámů. Zajímavostí je, že na celé konstrukci bychom našli pouze dva ryze mechanické prvky, které jistí a připevňují hnízdo ke stromu.

Jinak se pracovalo pouze s dovedným systémem žebrování a podpůrného trámoví, které je místy zpevněné lepidlem.

„Příroda je nejlepší návrhář,“ říká o výsledku práce studentů Jerry Tate. „Stromové hnízdo pro děti inspirované snovači možná vypadá trochu dramaticky, ale bát se na něm nemusíte. Je to pevná a spolehlivá konstrukce, tisíce let testovaná ptactvem.“

Jeden myslel na “V britském Dartmooru vyrostlo pohádkové ptačí hnízdo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *