Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
11. 6. 2012 v rubrice Biopotraviny

Příroda je zdrojem inspirace vynálezců. Dánští návrháři ze studia N55 si vzali za příklad geometrii „kostry“ mořských ježků. N55 spolu s uznávanou architektkou Anne Romme představili v Bristolu prototyp skládacího skleníku, který má strukturou a vzhledem k vodním ostnokožcům hodně blízko.

Víceúčelový skleník lze rozšiřovat a spojovat do velkých zahradních systémů. Zdroj:N55

Víceúčelový skleník lze rozšiřovat a spojovat do velkých zahradních systémů. Zdroj:N55

Víceúčelový skleník Spaceplates má modulární kostru složenou z pevných dílů, které vytvářejí hranatě vejčitou kopuli. Je poměrně lehký, se samonosnou konstrukcí. Za výhodu lze považovat i to, že je složen z totožných osmihranných dílů, které si můžete poskládat víceméně podle vlastní představy.

Modulární skleník SPACEPLATES je dílem architektry Anne Romme a studia N55, foto: N55

Modulární skleník SPACEPLATES je dílem architektry Anne Romme a studia N55, foto: N55

Jednolitost komponent se projevuje i v nízkých výrobních nákladech. Ke smontování hliníkové konstrukce nepotřebujete žádné speciální nářadí. Jednotlivé „boule“ lze volně propojovat, a mohou tak vznikat poměrně komplikované zahradní systémy.

Hlavním záměrem studia N55 bylo představit lidem myšlenku komunitního zahradničení a ukázat, že zeleninu lze pěstovat s využitím skleníků i v poměrně nehostinných podmínkách. Bristolský Spaceplate skleník je situován na parkoviště poblíž zahradnické školy, tak aby si procházející lidé mohli prohlédnout, že navzdory dešti a chladu to skutečně funguje.

Anne Romme s mořskými ježky počítá i do budoucna. Inspirace geometrickou pravidelností ji vedla k myšlence na vytvoření Spaceplate modulu, který by byl plně obyvatelný. Počítá se zesílením hliníkové kostry a jinými druhy oplášťování objektu. Jednoduché modulární obydlí by se pak mohlo například využívat při řešení bytových krizí po přírodních katastrofách.

 Radomír Dohnal
Diskuse
 1. Pavla k:

  Popravdě řečeno si nedovedu představit, o jak ekologickou stavbu jde… rám z hliníkových profilů, plátů z duralu… kýbl akrylátu a půl kiláku těsnění…to je vyloženě ekologie v praxi :-) nedávno jsem viděla u jedno moravské firmy http://www.aluris.cz taky právě nabídku profilů pro skleníky… jenže není více eko dřevo?

 2. Roman:

  No super, hlinik, jeden z „najekologickejsich“ materialov, nakladna energeticka vyroba, minimalna recyklacia…

 3. Dejv:

  Tak si to sečteme:
  228 ks 4mm duralových nebo hliníkových plátů
  174 ks 4mm akrylátových okýnek
  6964 ks spojovacího materiálu
  429 m těsnění

  čtu správně že tam je cena 68000 liber?

  http://www.bustler.net/index.php/article/spaceplates_greenhouse_bristol_by_n55_anne_romme

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz