Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
20. 4. 2012 v rubrice Domy

Americký zahradnický průmysl ročně údajně vyprodukuje neuvěřitelných 160 milionů tun plastů – na květináče, přenosky, květníky a vůbec nejrůznější nádoby na květiny. A jen 4 % z toho jsou ročně recyklovány. Z větší části by se tomu dalo předejít, myslí si zástupci firmy Costa Farms. A tak začali produkovat květiny v biologicky odbouratelných sáčcích.

Radost s ekologicky zabalenou sazečkou neuděláte jen zeleným zahradníkům. Zdroj: Inhabitat.com

Radost s ekologicky zabalenou sazečkou neuděláte jen zeleným zahradníkům. Zdroj: Inhabitat.com

Velmi jednoduchý nápad vychází z prosté zkušenosti. Pokud si v květinářství či zahradnictví zakoupíte trvalku, přinesete si ji domů a většinou hned vyndáte z nevzhledného umělohmotného květináče, abyste ji mohli přesadit.

Buď do většího, hliněného či keramického květináče, který se vám více líbí, anebo přímo do země. Lehký plastový kelímek v zápětí letí do koše. Toho by ale bylo možné se vyvarovat.

Costa Farms nyní dodávají do sítě zahradnických prodejen květiny ve speciálním obalu. Sáček SoilWrap vypadá jako obyčejný lesklý igelit, dokonce i s reklamním potiskem a základními informacemi o pěstebním postupu.

Je ale vyroben z látky nazvané Mirel. Jedná se o směs biopolymerů produkovaných mikroby. Je to materiál stoprocentně rozložitelný, neobsahující žádnou ropu. Rostlinku tak můžete bez obav zasadit do země či květináče v tomto obalu, který za čas sám zmizí.

„Je to elegantní pro ekologičtější zahradničení,“ pochvalují si v Costa Farms. Chytrý a jednoduchý nápad – biodegradabilní plasty tu už přeci nějakou dobu jsou – prostě jen aplikovali na prostor, který všem přišel už zdánlivě dostatečně „zelený“, protože se jednalo o přírodu.

Costa Farms obdrželi za tenhle užitečný nápad v roce 2010 cenu za Zelený obal (Greener Package Award).

ballhort.com
 Radomír Dohnal
Diskuse
  1. Andrew:

    což o to, nápad je to zajímavý. jen si nedokážu představit, že doma vyházím všechny květináče a nakoupím tohle. Nota bene, když si manželka koupila nové truhlíky (http://www.vladeko.cz/kvetinove-truhliky/jednoduche-truhliky-na-parapety). I když je fakt, že ty naše jsou dřevěné, tudíž z pohledu ekologie přijatelné :)

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz