Řetězová pila v rukou umělce proměnila anglický park

Motorové pily mění lesy k nepoznání a často definitivně. Že padlé stromy například v městských parcích nemusí končit rozřezané na štěpku, ale mohou velmi výrazným způsobem ovlivnit estetiku celého místa, ukázal Angličanům až mladý umělec.

V pohádkovém lese narazíte i na strašného draka. Zdroj: inhabitat.com
V pohádkovém lese narazíte i na strašného draka. Zdroj: inhabitat.com

Dřevořezbáře Tommyho Craggse oslovil „živel“ dřeva už v dětství. Od té doby se zabývá prací se strukturou a tvarem jednotlivých druhů stromů. Od jednoduché tesařiny se vyprofiloval k netradičnímu nástroji – k řetězové pile – se kterou dokáže dát i zdánlivě obyčejným stromům novou tvář.

Umění ze dřeva ho proslavilo po celém světě, byť často, podobně jako v příměstském parku v Knaresborough, pracuje ne úplně legálně, řeklo by se až v „utajení“.

Park Allensford, který je součástí malebného okolí severo-yorkshirského města, se postupně po několik týdnů měnil v pohádkový les, aniž by bylo zřejmé, kdo a proč tak činí.

Padlé stromy, pařezy anebo dřeviny určené lesníky a údržbáři k pokácení. Craggs netvoří svá díla z živých stromů, ke kterým chová úctu, a jeho aktivity často připomínají obdobu „guerilla gardening“, pirátského ozeleňování šedivých měst. Staré dřevo je mu malířským plátnem a dává mu prostor k realizaci.

Skulptury a pohádkové bytosti, které jsou někdy i pět metrů vysoké, s nadšením uvítali návštěvníci parku, a pochvalně se o nich vyjadřuje i Althea Farmerová, místní starostka.

Zubaté ještěrky, draci, zamračený stařec nebo motýl s obrovskými křídly, vytvořili kouzelnou kulisu k procházkám, a na výsledky Craggsovi práce se teď chodí dívat stále více zvědavců.

treehugger.com

Jeden myslel na “Řetězová pila v rukou umělce proměnila anglický park

  • 1. 3. 2012 (21.07)
    Trvalý odkaz

    To udělal řetězovkou? Tak to abych si zašel koupit klobouk abych ho mohl smeknout.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *