New York dostane šetrné veřejné LED osvětlení
New York, neboli Velké jablko, se sice zatím nemůže řadit vedle „zelených“ amerických velkoměst jako San Francisko nebo Portland, ale pomalu tam směřuje. Po zákazu plastikových pytlů, pokrocích v oblasti hromadné dopravy, nových mrakodrapech s certifikací LEED, nyní chystá radikální proměnu veřejného osvětlení.
Více než 300 000 pouličních lamp bude v NYC vyměněno za velmi šetrné LED osvětlení. Newyorský Úřad pro vizuální interakci (Office for Visual Interaction) ve spolupráci s Oddělením dopravy navrhnul zcela nové lampy, které ve výsledku mají městu ušetřit 25-30% spotřeby energie. Navíc jejich životnost se prodlouží na 50-70 000 hodin namísto současných 24 000 v případě sodíkových výbojek. Doba návratnosti na každé lampě se tak snižuje na dva až tři roky. Zcela nový typ pouličního osvětlení umožní osvětlovat dva různé body zároveň, světlo může jít různými směry – lampy jsou tak flexibilnější a lépe využitelné.
Nejlepší je ten druhý obrázek z fotošopu :)
Nechapu, proc lidi vzdy musi na vsem novem videt jen ty negativni strankky veci. Pritom je to naopak skvela zprava. Ja bych je take rad hned videl u nas.
A ekoligii bych se vubec netahal, led diody se vyrabi jiz drahne let, stjne jako zarivky, technologie je zvladnuta a bavit se co je pri vyrobe vic, nebo min zatezujici pro ekologii, to by jste musel vratit veskere veci co jste si kdy v zivote koupil! tj. vratte televizi, video, telefon, auto, pocitac …. to vsechno nici prirodu a nevyplati se to vyrabet, protoze vyroba zatezuje ekologii tak ze bychom se meli radeji vratit do jeskyni a svitit loucema. Ale to ne protoze pri paleni louci se vytvari urcite nejaky jedovaty plyn co zatezuje prirodu jeste vic, takze zpatky na stromy a nebo do oceanu.
To ze LED svetla nenahradi klasicke zdroje jsem si myslel pouze do minuleho roku. Od te doby co jsem vyzkousel nove LED zarovky (at uz od philipsu, nebo napr. GW Power), tak podle me konecne natal ten den D. Kdy prave LED nahrazuje soucasne kompaktni zarivky, ktere jsou jiz drazsi nez LED.
Jenze me nechytejte za slovo. Slovo drazsi neznamena pouze nakupni cena, ale i vydrz a dalsi vyhody co LED prinasi o proto zarivce. Zarivka vydrzi 2-4 roky, kdezto LED vydrzi 10 a vice let, prakticky pokud to neni smejd z tesca, tak do konce zivota.
A to ze LED zarovka nahrazujici 100W normalni vlaknovou stoji 500,- neni po zapocitani vyhod vubec drahy, je to jen nakupni cena, ale kdyz zapocitate, vyhody, jako po zapnuti ihned plny vykon, nevadi jim rychle zapinani, vypinani, velmi dlouha zivotnost, mene tepla, barva svetla prakticky libovolna, prakticky libovolna instalace kamkoli, kdekoli, jakykoli myslitelny tvar svetla, lze i stmivat atd.
Myslím si, že v tomto bychom si měli vzít z Američanů příklad. Když vidím u nás tmavé ulice, kde nesvítí pouliční osvětlení, tak bych to zavedl hned i u nás.
Nejde o to, že by se u nás nedostatečně svítilo, jde spíš o to, že se svítí tam, kam se nemá a to nahoru.
Nevhodný tvar pouličních lamp (kulové) směřuje světlo do nebe, což je nesmysl a navíc tak vzniká tzv. světelný smog. Ten pak brání výhledu na hvězdy.
Správným nasměrováním světel (dolů) budou ulice dostatečně osvětleny a navíc zbytek města uvidí hvězdnou oblohu. Například v Praze a asi tak 10 km okolo není možné vidět mléčnou dráhu..
LED technologie má budoucnost, ale prozatím nemůže nahradit klasické zdroje.
Spotřeba energie na veřejné osvětlení se pohybuje kolem 1,5-2%.
LED technologie není v současné době návratná, pokud se ovšem porovnává srovnatelné.
Kdyby se u solárních článků a nutného akumulátoru spočítaly energetické nároky při jejich výrobě, devastace životního prostředí související s jejich výrobou, tak bychom se bavili o něčem jiném.