Větrná elektrárna ve tvaru vzrostlého stromu

si povětšinou představíme jako obrovské stožáry, na kterých se točí gigantická vrtule. Avšak to nemusí platit vždy. Stačí se podívat na úvodní obrázek, kde můžeme vidět nejnovější počin designového studia NL Architects. Jde o větrnou elektrárnu připomínající strom, v jehož koruně jsou umístěny jednotlivé větrné turbíny s vertikální osou otáčení. Turbíny jsou inspirovány produktem firmy , jenž obdobné turbíny uvedla na trh pod jménem Eddy GT.
 
Větrna elektrárna - strom

Proč vlastně podobný projekt vznikl? Nizozemští designéři by rádi svou studii ukázali možnou cestu, jak větrné elektrárny zakomponovat do . Větrné elektrárny by tak nutně nemusely stát na vzdálených kopcích, ale mohly by být umístěny blíže k místům, kde je zapotřebí.

Při návrhu „městské větrné elektrárny“ se designéři zaměřili především na tvar a vzhled elektrárny, což je velmi důležité, chceme-li zakomponovat větrnou elektrárnu do prostoru .

Na začátku byla proto zavrhnutá klasická koncepce s trojlistým rotorem a zvoleno řešení výše jmenované firmy Urban Green Technology. Turbíny Eddy GT sice neoplývají takovou účinnosti jako klasicky řešené turbíny, jsou však elegantní, tiché a dokážou pracovat nezávisle na směru větru.

Větrna elektrárna - strom

Dle údajů, které poskytuje výrobce systému Eddy GT tvůrci odhadují, že stromová elektrárna s třemi turbínami by byl schopna vyrobit 13 000 kWh elektrické energie každý rok při průměrné rychlosti větru 5 m/s.

Hluk vydávaný turbínou je odhadovaný na 42,8 dB ve vzdálenosti 12 m od elektrárny, což odpovídá tichému šepotu jiné osoby.

Mnohé jistě napadnou problémy s údržbou, cenou, bezpečností nebo vandalismem. Avšak nechme na chvíli podobné starosti stranou a zkusme si představit podobné elektrárny v městských parcích, náměstích nebo i na zahradě svého domu. Co myslíte?

Sdílet: