Tepelné čerpadlo vytopí novostavby levně a ekologicky
Pro svou šetrnost k peněžence i přírodě se tepelná čerpadla stále více prosazují jako zdroje energie u nových rodinných domů. Ty dokáže čerpadlo vyhřát i ochladit a jeho nastavení lze přitom upravovat přes mobil. Některá čerpadla se navíc dají propojit s fotovoltaikou nebo větráním s rekuperací.
Trh s tepelnými čerpadly neustále roste, loni se jich podle MPO prodalo o zhruba čtvrtinu více než předloni. Lidé si je pořizují hlavně do novostaveb, které se stále více budují i v odlehlejších místech bez inženýrských sítí.
Prodejům vévodí čerpadla typu vzduch-voda a země-voda. Do kapaliny převádí energii odebíranou buď ze vzduchu, nebo ze země. Voda je následně přiváděna do radiátorů nebo podlahového topení. „Trh se ubírá směrem vzduchových čerpadel. Také proto, že u těch země-voda musíte hloubit vrt nebo mít větší pozemek na rozmístění zemních kolektorů,“ vysvětlil Pavel Hrdlička ze společnosti Regulus, která je předním dodavatelem tepelných čerpadel.
Dotace při pořízení a poloviční úspora na provozu
Pro nahrazení kotle na tuhá paliva za tepelné čerpadlo lze získat dotaci až do výše 120 000 Kč. „Dobrý prodejce čerpadel svým zákazníkům s vyřízením dotace pomůže. Připraví dokumentaci, kterou kupec jen odnese na úřad,“ uvedl specialista firmy Regulus Pavel Hrdlička.
Pořizovací cena čerpadla se během let vrátí i díky úsporám na provozních nákladech. „Když topíte elektřinou, tak vám po přechodu na tepelné čerpadlo spadnou náklady na energie přibližně na polovinu,“ dodal Hrdlička. Podle něj se čerpadla vyplatí i kvůli rostoucím nárokům na ochranu životního prostředí. „Ekologické limity se neustále zpřísňují. S tepelným čerpadlem nebude mít rodinný dům problém normu splnit ani v budoucnu,“ ujistil Hrdlička.
Výběr tepelného čerpadla závisí na energetické třídě domu
Pokročilé typy čerpadel umí objekt vyhřát i ochladit. V létě studenou vodou v otopném systému v podlaze či ve stropě udrží v domě příjemnou teplotu kolem 20°C. V zimě naopak čerpadlo dokáže pracovat i při velkých mrazech, kdy zvládne vytopit alespoň část domu. „Výběr čerpadla záleží na energetické třídě domu a jeho výkon se navrhuje podle toho, jakou má dům tepelnou ztrátu. Tedy kolik tepla uniká přes stěny, střechy a výplně otvorů,“ vysvětlil Pavel Hrdlička z firmy Regulus. „U novostaveb obvykle doporučujeme čerpadlo o výkonu okolo 6 kW,“ dodal.
Čerpadlo řízené z mobilu a propojené s fotovoltaikou
Dobré firmy nabízejí i možnost sledovat čerpadlo v aplikaci na mobilu. „Systém pracuje automaticky, ale jeho nastavení lze upravovat přes internet. Například aby jinak topil v různých patrech, jinak přes den a jinak v noci nebo aby se vypnul před dovolenou,“ upřesnil expert společnosti Regulus Pavel Hrdlička. „Systém může takto na dálku kontrolovat majitel, a ve speciálním rozhraní i servisní firma, která pak o to rychleji dokáže reagovat na případnou chybu či závadu,“ doplnil. Některé firmy dodávají i čerpadla, která lze propojit s dalšími zařízeními, hlavně fotovoltaikou nebo větráním s rekuperací.
Dodavatele vybírejte i podle servisu
Na trhu s tepelnými čerpadly se už pohybuje nejméně padesát firem. Jak tedy vybrat tu nejlepší? „Zákazník by měl zohlednit i to, který prodejce má v jeho lokalitě montáž a servis. Jako každé auto i čerpadlo potřebuje občas zkontrolovat a opravit. Doporučuji proto zvolit firmu, která má poblíž servisní pracovníky, kteří budou schopni rychle vyřešit případný problém,“ uvedl Pavel Hrdlička ze společnosti Regulus. „Firma, která čerpadlo prodá a namontuje, drží záruku. U čerpadel bývá dvouletá záruka, u dobrých dodavatelů si lze ale sjednat její prodloužení až na pět let“ uzavřel.