Klimatizace a čističky vzduchu – ekologické i ekonomické?

V horkých letních dnech je příjemné mít v bytě nebo kanceláři klimatizaci. Ta slouží k úpravě teploty vzduchu v místnosti. Jak ale takovou klimatizaci vybrat a kolik vás to bude stát?

Názorné schéma jednotky pro klimatizaci. foto: Hondrej, licence Creative Commons Uveďte autora 3.0 Unported
Názorné schéma jednotky pro klimatizaci. foto: Hondrej, licence Creative Commons Uveďte autora 3.0 Unported

Jakou klimatizaci ale zvolit a bude její používání ekologické a ekonomické? Při výběru klimatizace můžeme zvolit z několika možných variant.

Základní typy klimatizací

 • nástěnné druhy klimatizací, které jsou pevně spojeny se zdí
 • mobilní klimatizace, které lze snadno přemisťovat dle potřeby

Pokud má klimatizace sloužit k pravidelnému používání, je vhodné zvolit model nástěnné neboli „split“ klimatizace. Ta je složena z vnitřního a venkovního dílu klimatizační jednotky.

Vnitřní díl obsahuje vnitřní výměník, tichý ventilátor, filtr vzduchu, někdy i ionizátor a ovládací elektroniku. Venkovní díl obsahuje venkovní výměník, kompresor a elektrické silové části. Venkovní díl se většinou umisťuje na fasádu nebo střechu domu.

Mobilní klimatizace se mohou díky kolečkům snadno posouvat. U nich je zapotřebí myslet na odvod utvářeného kondenzátu. Ten se odvádí pryč buď externí hadicí, nebo se shromažďuje uvnitř klimatizace. Chladící výkony se pohybují od 2 kW do 4 kW.

Výhody pořízení klimatizace:

 • zajištění větrání a úpravy vzduchu v létě i v zimě
 • snížení prašnosti a výskyt pylů v prostoru
 • zachytávání mušek a komárů na vstupním filtru
 • komplexní úprava vzduchu včetně zvlhčování, odvlhčování, ionizace a ochlazování nebo ohřevu vzduchu

Mají možnost vyvedení hadice i do pootevřeného okna nebo balkonových dveří. Tento druh klimatizací je finančně dostupný a nenáročný na instalaci, proto mu dávají Češi přednost. Přístroj jednoduše postavíte, vystrčíte hadici z místnosti a spustíte.

Martin Kameníček ze společnosti ElectroWorld k tomu uvedl: „Donedávna platilo, že provoz klimatizace je finančně náročný. Nyní jsou však již i v tomto segmentu k dostání také energeticky úsporné druhy, které výrazně šetří spotřebu elektrické energie. Našim zákazníkům tak doporučujeme, aby se před nákupem klimatizace zajímali zejména o užitné vlastnosti a nikoliv jen o cenu.“

Při výběru vhodné klimatizace je dobré poradit se s odborníkem. Je potřeba zvážit, co přesně od klimatizace očekáváte. Chcete, aby pouze vzduch filtrovala a ochlazovala nebo i ohřívala?

Ohřívání pomocí klimatizace je údajně úspornější než běžné způsoby vytápění. Stanovení výkonu klimatizace je poměrně obtížné. Pouze odborník dokáže podle druhu stěn, proudění vzduchu, velikosti místnosti a spotřebičů v ní umístěných odhadnout, co skutečně potřebujete.

Důležitá je také pravidelná údržba klimatizace, která se doporučuje provádět alespoň dvakrát do roka. K důkladnému vyčištění postačí otření vlhkým hadrem. Je vhodné také měnit filtry.

Využívaní klimatizací sebou přináší bohužel také zdravotní rizika. Není dobré chlazení vzduchu přehánět. Ideální je ochlazovat maximálně o 5 °C oproti teplotě venku.

Nedoporučuje se dlouho sedět přímo v průvanu z vývodu klimatizace. Jestliže vás bolí páteř, kdykoli ofouknete, nebo máte problémy s klouby, raději to bez ní vydržte.

4 komentáře: „Klimatizace a čističky vzduchu – ekologické i ekonomické?

 • 17. 12. 2015 (12.36)
  Trvalý odkaz

  Aby to nedopadlo jako s klimatizací v autě. Už ji skoro vůbec nepoužívám. Byl jsem několikrát v létě nemocný a vím z čeho. Výměna vzduchu v bytě je však důležitá. Dnes jsou interiéry dokonale uzavřeny pomocí plastových oken a dochází k tvorbě plísní. My jsme si pořídili lokální větrací jednotku Koravent 100, která nejen zabrání tvorbě plísní, ale i ochrání proti hluku a filtruje prach a pyly z venkovního prostředí. Máme je zatím v ložnici a dětském pokoji, ale plánuji je dát i do ostatních místností. Dýchat čerstvý vzduch při zavřených oknech je paráda.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *