Čínský resort se klimatizuje pomocí vody
Čínský projekt architektonického studia HASSELL nelze v parných letních měsících označit jinak, než jako „svěží“. Vodou obklopený pohostinský komplex, vyhrazený pro restaurační zařízení a volnočasová centra, stojící na Palmovém ostrově poblíž Čchung-čchingu, je totiž unikátní ukázkou „přírodní“ klimatizace. Využívá chlazení budov vodou.
Komplex pěti propojených budov je obklopen vodou doslova ze všech stran. Stojí na kraji taipingské nádrže, ale důmyslný systém bazénů a zátočin z něj dělá ostrov obklopený stinnými háji z palem a bambusů.
Návštěvníci a obyvatelé několika luxusních loftů mohou trávit okamžiky klidnými procházkami, posezením ve vynikajících restauracích nebo v čajovnách. Při tom mohou vychutnávat neobvyklé výhledy na okolní krajinu, a především si užívat příjemného a osvěžujícího chladu.
SunGuard PVGU – sklo a solární elektrárna zároveň
Čínské město Čchung-čching patří mezi ty s velmi horkým klimatem a v letních měsících se stává téměř neobyvatelné. Palmový ostrov je oázou, kam se může každý vydat načerpat trochu sil v každodenním drastickém úpalu. Okolní bazénky, zátočiny a umělé kanály tu svou přítomností zvyšují vzdušnou vlhkost a ochlazují okolní prostředí.
Budovy, navržené ve studiích HASSELL jsou postaveny tak, aby hliníkové tyče po obvodu poskytovaly vnitřním prostorům stín. Dvojité ostění z tónovaných skel pomáhá udržet stabilně chladné vnitřní mikroklima.
Propojení mezi jednotlivými částmi celého komplexu je realizováno sítí podzemních chodeb, takže jednotlivé budovy působí dojmem, jako by se individuálně vynořovaly z bazénů.
Voda je tu opravdu všude – protéká v kanálcích po schodištích, stéká jako malé chladivé vodopády ze střech, aby mizela v bazénech a umělých jezírcích a objevila se zase někde jinde.
Návrháři z HASSELL si pochvalují systém „pasivního“ chlazení, protože tekoucí voda ochlazuje objekt účinněji, než energeticky nákladná klimatizace. A nutno podotknout, že místní jim dávají za pravdu.