Binishell – stavte z betonu bez jeřábů

Náklady na výstavbu a provoz? Poloviční. Udržitelnost a uhlíková stopa? Třetinová. Nakládání se zdroji? Šetrné, a většina je lokálního původu. Rychlost stavby? Trojnásobná oproti konvenčním domům. A k tomu ještě maximální odolnost vůči přírodním katastrofám a nepříznivým podmínkám okolního prostředí. Představují se Binishell.

„Jednoduché bydlení, které vyniká inovativním stavebním postupem. Zdroj: Binishell.com
„Jednoduché bydlení, které vyniká inovativním stavebním postupem. Zdroj: Binishell.com

Pravidelné kopule, které připomínají hobití domky nebo domečky pouštních obyvatel z Hvězdných válek. Zhruba tak nějak vypadaly první betonová iglú navrhovaná architektem Dantem Binim. V šedesátých letech minulého století, kdy je představoval jako „bydlení budoucnosti“ s nimi do světa díru zrovna neudělal.

Jeho syn Nicoló se ale rozhodl tento rodinný odkaz využít chytřeji. Začal pracovat s širší paletou tvarů, než jen prostými kopulemi, a výtečně propagoval celý koncept Binishell. I dnes je základem struktura dómu, ale zajímavější je především užitou stavební technologií.

Jedním krokem nahradit průmyslově vyráběné prefabrikáty, zbavit se těžkých jeřábů a provozně náročné techniky, bez které se při betonových konstrukcích obvykle neobejdete. Nicoló Bini začal pracovat technologií na bázi nízkého tlaku vzduchu, s pomocí kterého beton přímo nanáší na železné nosné konstrukce, a tvaruje ho podle svých představ.

A rázem se neuvěřitelné stává možným. I když skořápky a krunýře budov Binishell působí křehkým dojmem, jsou velmi odolné. I proto byla celá jejich první projektová série věnována odlehlým vědeckým zařízením, meteorologickým a oceánografickým stanicím, které se na izolovaných ostrovech v Pacifiku běžně potýkají s hurikány.

Využitelnost konceptu Binishell je ale díky tvarové rozmanitosti mnohem širší. Počínaje rezidenčními a nízkorozpočtovými obydlími, přes školy a úřady, po nouzová obydlí, která mohou být díky průlomové technologii rychle vystavěna tam, kde je to zapotřebí.

S touto technologií prý není těžké vybudovat ani rozměrnou letištní halu. Malé kopečky Binishell se navíc přímo nabízejí k osazení střech zelení, a tak se stávají ještě o něco lákavější.

Sdílet: