Přínos kogenerace – absolutní úspora energií při výrobě elektřiny

Kogenerační jednotky TedomS rostoucí cenou fosilních paliv je úspora energie stále nezbytnější. V souhrnu nové studie IEA se uvádí, že současné globální trendy v dodávkách a spotřebě energie jsou dlouhodobě neudržitelné, a to z ekonomického, sociálního i environmentálního hlediska. Absolutní využití energie a úsporu umožňují právě kogenerační, resp. trigenerační jednotky (výroba tepla a elektřiny, resp. tepla, elektřiny a chladu). Největší rozvojový potenciál a legislativní podporu má pro kogeneraci právě zemní plyn. Tzv. minikogenerační jednotky jsou ideální k celoročnímu krytí základní potřeby tepla rodinných domů.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) v polovině listopadu vydala zprávu, kde hovoří o nezbytnosti transformace světové energetiky směrem k větší udržitelnosti. Jinak podle IEA v budoucnu hrozí katastrofa. V elektrárnách se asi 30 procent energie v palivu dnes mění na elektřinu a 70 procent uvolněného tepla se ztrácí jeho vypouštěním. Právě kogenerace je nejefektivnější využití tepelné energie v jednom technologickém řetězci. Znamená, že z jednoho energetického zdroje objekt vytápíte, v létě případně i klimatizujete, ale vždy přitom vyrábíte elektrickou energii. Kogenerace jsou v podstatě spalovací motory popř. turbíny poháněné zemním plynem, které zároveň vyrábějí elektřinu a teplo. Díky tomu mají vyšší účinnost než běžné zdroje energie. Z typů průmyslových výrob je pro kogenerace nejvhodnější např. papírenský, dřevařský (nábytkářský) a potravinářský průmysl. Vysoce lukrativním řešením při stoupajících cenách energií jsou tzv. minikogenerace pro soukromé nemovitosti. S minikogenerací poháněnou zemním plynem se mohou vlastníci domů spolehnout na komfortní, hospodárné a vůči klimatu šetrné energetické zásobování.

Podle států G8 by měly celosvětové emise skleníkových plynů do roku 2050 poklesnout o 50%. Evropská asociace COGEN EUROPE, založena již v roce 1993, pracuje na snížení emisí skleníkových plynů právě rozvojem kogenerace. „U zemního plynu, v protikladu k ostatním nosičům energie, se jeho spalováním uvolňuje daleko méně oxidu uhličitého a další obvyklé emise jsou minimální nebo nulové. Navíc se jedná o vysoce efektivní využití paliva. Je to technologie, která má velkou budoucnost. Umožní poskytovat zákazníkovi komplexní energetickou službu, která bude komfortní, vysoce efektivní, cenově přijatelná a navíc ekologická“, říká Josef Kastl, generální sekretář České plynárenské unie. Při použití zemního plynu jako paliva je možné dosáhnout až 90% účinnosti.

V souhrnu nové studie IEA (World Energy Outlook) se uvádí, že nynější globální trendy v dodávkách a spotřebě energie jsou dlouhodobě neudržitelné, a to z ekonomického, sociálního i environmentálního hlediska. I Evropská komise doporučuje členským zemím podporovat kogeneraci. V rámci Operačního programu podnikání a inovací – EKO-ENERGIE vyhlásilo výzvu k předkládání projektů i MPO ČR, příjem registračních žádostí je v období 14.11.2008 – 28.2.2009. Plánovaná alokace finančních prostředků pro tuto výzvu je 2.000 mil Kč. Podpora kombinované výroby elektřiny a tepla je zakotvena u nás také v zákoně o podpoře obnovitelných zdrojů a nevztahuje se na ní ekologická daň. „Kogenerace je energeticky velmi efektivní technologie. Podpora jejího zavádění přispívá zejména ke snižování energetické náročnosti české ekonomiky a k trvale udržitelnému rozvoji celé společnosti,“ dodává Kastl. „Podařilo se nám vyrobit a prodat už dva tisíce kogeneračních jednotek. Na toto číslo jsme patřičně hrdi. Pobočku prodeje kogeneračních jednotek máme dnes i v Číně,“ říká Josef Jeleček, podnikatel Vysočiny roku 2007 a generální ředitel společnosti TEDOM, která vyrostla právě na výrobě kogeneračních jednotek. Další podrobnosti o kogeneraci si můžete přečíst v magazínu TBZ-Info.cz, například Kogenerace – kombinovaná výroba elektrické energie a tepla (I).

zdroj: tisková zpráva

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

5 komentářů: „Přínos kogenerace – absolutní úspora energií při výrobě elektřiny

 • 29. 12. 2008 (12.12)
  Trvalý odkaz

  Význam to má jen pro toho, kdo chce či potřebuje elektrickou energii, jako náhrada kotle to nepřipadá v úvahu, jedině pokud je cena elektřiny výrazně vyšší než náklady na plyn. Idální je kombinace bioplyn + kogenerace, např. pro farmáře je to cesta k energetické nezávislosti.

  Reagovat
 • 30. 11. 2008 (21.26)
  Trvalý odkaz

  Jaký má význam cpát kogenerační jednotky s účinností 90% do rodinných domů, kde můžu mít za mnohem menší cenu buďto klasický plynový kotel se zhruba stejnou účinností nebo lehce dražší kondenzační s téměř 100%. V každém případě ale výroba toho kotle zatíží životní prostředí méně než u kogenerační jednotky. Údržba také a bude levnější.

  Reagovat
 • 30. 11. 2008 (15.42)
  Trvalý odkaz

  Ak by sa pocitalo len s obnovitelnymi zdrojmi, tak by kazdy clovek musel vystacit len s mnozstvom slnecnej energie dopadajucej na Zem delene poctom obyvatelov minus ucinnost jej vyuzitia, ako tepelnej. resp. elektrickej energie. Vysledok by mozno stacil na celorocne vykurovanie, ale na prevadzku aut a dalsich strojov by uz tato energia urcite nestacila. Bioplyn je takisto len premenena slnecna energia a zemny plyn je tiez akumulovana slnecna energia.

  Vyhoda tej kogeneracie asi spociva v tom, ze odpadaju straty tepla a elektrickej energie sposobene prenosom na dlhe vzdialenosti+vyssia ucinnost vyroby tepla a zaroven elektriny oproti tomu, ked by sa tieto vyrabali samostatne.

  Nevyhoda spociva v tom, ze teplo aj elekrina sa problematicky skladuje, cize tento kotol by mohol sluzit asi len ako doplnkovy zdroj elektriny. Clovek by v podstate musel vzdy zakurit, aby si mohol zapnut TV, alebo pracku.

  Reagovat
 • 30. 11. 2008 (13.26)
  Trvalý odkaz

  Ak som to spravne pochopil, tek je to princip odpadoveho tepla z elektrarne pouziteho na vykurovanie, alebo chladenie. Ta elektraren je v tomto pripade plynovy kotol. Je to tak?

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *