Španělsko šetří díky větrné energii

Španělsko, zdá se, je na větrnou energii připraveno mnohem lépe než Německo nebo Česká republika. V únoru zásobovaly větrné elektrárny Španělsko celkem z 21,7 % čistou elektrickou energií. Ta byla navíc výrazně levnější než elektřina vyráběná v uhelných či jaderných elektrárnách.

Větrná farma ve Španělsku, autor: Cgoodwin, licence Creative Commons
Větrná farma ve Španělsku, autor: Cgoodwin, licence Creative Commons

Španělsko podle společnosti Gamesa vyrobilo z větru během února tolik energie, kolik by stačilo pro celé sousední desetimilionové Portugalsko. Navíc země díky elektřině z větru ušetřila nějakých 260 milionů euro!

Tolik totiž ušetřila na dovozu fosilních paliv, které by jinak byly potřeba k výrobě takového množství energie. Zároveň tak bylo ušetřeno – či spíše zamezeno – 1,8 milionu tun emisí. Pro srovnání, průměrná únorová cena 1 MWh elektřiny ve Španělsku byla 51 euro, ve Francii však 105 euro.

Vítr se tak stal během února 2012 druhým největším dodavatelem energie ve Španělsku hned po uhlí a jaderných elektrárnách. Kromě toho vytváří v zemi 30 000 pracovních míst a vytváří technologický export v hodnotě 2 mld. euro.

Podle propočtů za každé euro, které průmysl větrné energie získá v dotacích od vlády, vrátí do ekonomiky tři eura.

Španělsko je dnes čtvrtým největším výrobcem větrné energie na světě, po Číně, USA a Německu. Na konci roku 2010 byla instalovaná kapacita 20 GW, teď už bude významně vyšší. Za celý rok 2010 pokryla větrná energie 16 % španělské spotřeby.

Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.