Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
18. 2. 2011 v rubrice energie

Na Tři krále, 6. leden, je ve svátek důležitější než vánoce. Právě tehdy se dětem předávají dárky a stejně jako u nás je tím nejobávanějším dárkem . Toho se už ale španělská dítka (tedy ta, která nezlobila přespříliš) obávat nemusí. Vypadá to, že uhlí přestává být na Pyrenejském poloostrově v módě. Podle statistik se letos právě na Tři krále podařilo získávat 75 % z a pouhá 4 % .  
větrné farmy - větrné turbíny

Red Electrica, největší energetická společnost , potvrzuje vzrůstající trend v oblasti . Ty v roce 2010 dodávaly 35 % veškeré elektrické energie ve . A to i přes růst celkové spotřeby.

Pouze si z toho ukously 16 %, dvakrát tolik co dnes ve Španělsku mají uhelné elektrárny. Jejich výroba v minulém roce poklesla o 34 %, stejně tak elektrárny na zemní plyn klesly o 17 % a navíc bylo 22 projektů výstavby nových zrušeno.

Poprvé se také minulý rok podařilo elektřinu vyrobenou v obnovitelných zdrojích exportovat. A to překvapivě do , mekky . Obnovitené zdroje přinášejí Španělsku obrovské ekonomické benefity.

Především se snížila cena za výrobu elektřiny, a to o 4830 milionů euro jen v roce 2009. To je více, než kolik vláda vydala na dotacích pro výkup energie z obnovitelných zdrojů. Navíc obnovitelné zdroje energie vytvořily v HDP celkem 8525 mil. euro, 3042 mil. euro v exportech. V součané době toto odvětví vytváří ve Španělsku 100 000 pracovních míst.

Tamní vláda se zavázala, že do roku 2020 bude 35,5 % elektřiny pocházet z obnovitelných zdrojů. Jenže tohoto poměru dosahuje prakticky už dnes. Může si proto dovolit cílit ještě mnohem výš.

Greenpace.org
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
 1. hariprasad:

  Někam jsem pospíchal jda rychle po chodníku a ‚předjížděl‘ jsem dva lehce ovíněné. Jedem říká: „A padáme dozadu.“ Jako ČR padáme v energetice už dlouho. Dopad nebude moc měkký.

 2. Jan Vorel:

  Taky jsem na ten 6.leden tak přišel, ale když uvážíme, že 6.ledna ani v Španělsku příliš slunce není, tak těch 75% je iluzorních. Asi je skutečná hodnota vynásobená nějakou marťanskou konstantou.

  • hariprasad:

   Kdo nevěří, ať tam běží. Řekl bych, že mají i dost větrných a slunce i v zimě je mnohem výše. A pokud zrovna foukalo a svítilo, tak proč ne.

 3. Kubajs:

  Ahaaaaaaaaaaaaa. Seděl jsem si na vedení:). děkuji za upřesnění!

 4. Jan Horčík:

  re: Kubajs & anonym: pravda, vyznění článku není zcela jasné. Takže: oněch 75 % platí pro jeden jediný den, tj. 6. ledna 2011. Těch 35 % je pak za celý rok 2010.

 5. anonym:

  článek míchá pod stejný pojem 35% a 75%. Pointa se tak ztrácí.

 6. Kubajs:

  Ten nadpis je korektní??? 75%?

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz