Zpráva o stavu obnovitelné energie ve světě

Ještě před několika lety se budoucnost nejevila příliš jasně a růžově. Hlavním důvodem byla slabá politická vůle i neochota firem investovat do potřebné . Nedávné zprávy však přinášejí naději, že snad není tak zle. Právě naopak. Můžeme být na začátku doby, která z udělá významného hráče na poli výroby .  
Pobřežní větrné elektrárny

Průmyslová společnost Solar Energy přednesla na klimatologickém summitu COP 16 v Cancúnu optimistickou studii, která odhaduje , že v roce by mohl celosvětový výkon vzrůst na neuvěřitelných 982 GW. Vzhledem k tom, že v minulém roce dosahoval výkon solárních elektráren pouze 20 GW, jednalo by se opravdu o obrovský skok vpřed.

Takto významný nárůst výkonu je však podmíněn jedním předpokladem. A to úspěšným rozjezdem projektu , který by měl dodávat ze Sahary do . V opačném případě, dostat se na odhadovanou úroveň asi nebude tak snadné.

Přejděme do sektoru . Zpráva z magazínu Environment New Hampshire upozorňuje , že nevyvíjejí dostatečnou iniciativu v oblastí rozvoje mořských větrných elektráren. V dosahuje výkon instalovaný pobřežních již 2 GW. Také , se svou nejnovější mořskou větrnou elektrárnou o výkonu 102 MW, nezůstává pozadu. Avšak zdá se, že Spojené státy v této otázce zaspaly.

Je to škoda. Protože americký ústav National Renewable Energy Laboratory potvrzuje obrovský potenciál pro stavbu u . Jen východní pobřeží má kapacitu pro stavbu větrných elektráren o výkonu až 200 GW (s ohledem na místní a ekonomické faktory).

Přesto všechno se bude odhadovaný výkon pobřežních větrných elektráren v USA v roce pohybovat jen okolo 10 GW. Oproti plánovaným 40 GW v Evropě, to není zrovna velké číslo.

Doufejme, že plánovaný rozmach obnovitelných zdrojů energie společně s nástupem , udělá z naší čistší a zelenější místo k životu.

4 komentáře: „Zpráva o stavu obnovitelné energie ve světě

 • 21. 12. 2010 (23.20)
  Trvalý odkaz

  Pomer porozumenia je v pripade Cesko versus Slovensko 3: 3. Taky je pocet a aj pomer firiem, ktore prejavili o tuto technologiu zaujem. Treba este striktne oddelit investora s jeho schopnostou vlozit odpovedajuci kapital a jeho schopnost najst nieco revolucne (radovo lacnejsie a radovo produktivnejsie). Ostatny svet je so skore 0 tazko zaradit, pretoze s nulou sa tazko statisticky operuje.

  peace … miro novak

  Reagovat
 • 21. 12. 2010 (13.23)
  Trvalý odkaz

  Může to tak být, ale ne nutně automaticky. Kde je pravděpodobnější, že se objeví „technologie řádově lacinější“ a dokáže se rychle dostat z laboratoře do poloprovozních zkoušek a výroby ? V Německu, kde se vývojem obn. zdrojů zabývají stovky firem, nebo na Slovensku, kde tématu ani investoři nerozumí ?

  Reagovat
 • 21. 12. 2010 (11.04)
  Trvalý odkaz

  To, že niekto ako USA dnes zaostávajú, neberte ako nevýhodu. Zaostávať totižto znamená uvedomovať si, že investícia do obnoviteľných zdrojov je neefektívna (myslím z ekonomického hladiska, iné, environmentálne ich momentálne nezaujímajú). Teraz si predstavte, že také Nemecko (a Európa ako celok), Čína, … vynaložili už dnes všetky svoje rezervy do technológií, ktoré sú za a) príliš drahe na jednotku vyprodukovanej energie, a za b) produkujú smiešny objem energie. A teraz sa vo svete, napriklad na Slovensku, objaví neznáma firma, ktorá príde s technológiou rádovo lacnejšou a rádovo produktívnejšou. Stačí, aby takú firmu oslovil američan, rus, alebo ČEZ, E-on (ako je to v tomto slovenskom prípade) a tieto dnes pokrokové krajiny sú vyšachované. Prečo? Pretože počúvali hluk ulice a nedržali sa zdravého rozumu, ako je to v prípade USA. Ten, kto dnes stojí vpredu, už zajtra pozera konkurencii na chrbát.

  peace … miro novak

  Reagovat
  • 28. 2. 2013 (6.52)
   Trvalý odkaz

   V případě USA je hlavném omezujícím faktorem výstavby pobřežních větrných elektráren častý výskyt hurikánů u pobřeží USA. Asi by se těžko hledala pojišťovna,která by byla ochotná za rozumné peníze větrný park pojistit a hlavně technologie, která by spolehlivě hurikánu odolala.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *