Austrálie chce vytvořit prostor pro alternativní zdroje energie

Cena elektřiny vzrostla v Austrálii za poslední čtyři roky o 40 % až 50 %. Vládní představitelé, včetně ministra pro zdroje a energetiku, Martina Fergusona, si stěžují, že takový přístup není dlouhodobě udržitelný. Austrálie má totiž na to, aby svou energetickou spotřebu kryla z obnovitelných zdrojů energie, které cenovým odchylkám podléhají jen minimálně.

Podle slov Martina Fergusona má Austrálie kapacity pro alternativní zdroje, ale prostor na trhu s energiemi je zapotřebí uvolnit. Tato mapa ukazuje (červeně) oblasti vhodné pro stavbu větrných elektráren. foto: australské ministerstvo životního prostředí
Podle slov Martina Fergusona má Austrálie kapacity pro alternativní zdroje, ale prostor na trhu s energiemi je zapotřebí uvolnit. Tato mapa ukazuje (červeně) oblasti vhodné pro stavbu větrných elektráren. foto: australské ministerstvo životního prostředí

Fergusonův plán pojmenovaný jako „Nepopsaný list“ tedy zní: odstavit pozvolna uhelné zdroje a soustředit se na ekologické alternativy.

Podle údajů australského ministerstva pro zdroje a energetiku mohou alternativní zdroje energie pokrýt do roku 2035 necelých 40 % poptávky, a do roku 2050 dokonce až až 85 %!

Jak toho dosáhnout? Postupným odstavováním uhelných elektráren, a jejich prostým nahrazováním dostupnějších a efektivnějších zdrojů – jinými slovy, vytvořit „čistý list papíru, nový prostor pro energetické alternativy“.

Australané v dlouhodobé perspektivě sázejí na zemní plyn a větrnou energii, ale cestu si nezavírají ani k solárním instalacím, které už zdobí nemalé procento střech obytných domů. Ferguson by teď rád jako kormidelník odklonil „kontinentální loď“ od uhelného kurzu.

Jenže takovou změnu není možné realizovat přes noc. Jen rámcově odhadované náklady zahrnují vpravdě astronomické částky – 200 miliard australských dolarů na infrastrukturu rozvodné síť „nových“ elektráren, 50-60 miliard na podporu rozvoje energetiky využívající zemního plynu, a přibližně sto miliard do rozvoje alternativních zdrojů energie.

Investice ale musí podle Fergusonova dokumentu směřovat i do oblasti vývoje. Zařízení umožňující inteligentní řízení spotřeby – chytrá monitorovací zařízení a inovativní aplikace – které by dokázala snížit maximální příkon ve špičce a optimalizovat vytížení sítě.

Jeden myslel na “Austrálie chce vytvořit prostor pro alternativní zdroje energie

  • 20. 11. 2012 (22.00)
    Trvalý odkaz

    Spíš, než na FVE a Větrné elektrárny by mohly vsadit na solárně termické elektrárny, s tepelnými akumulátory, které jsou schopné dodávat proud i po setmení (asi 8h plného výkonu). Pouště mají, tedy by se sluncem neměl být problém a osídlení je řídké, jen by musela být nalezena kompromisní poloha kvůli chlazení, které by se dělo pochopitelně vodou. Na každý 1000MWe je zapotřebí cca 1,5m3/s vody.
    Zrovna nedávno jsem nad něčím podobným přemýšlel.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *