Větrné elektrárny v USA lákají jen některé státy
Úspěch obnovitelných zdrojů energie v USA se zdaleka netýká všech amerických států. Ve skutečnosti se v roce 2013 podílel osmdesáti procenty na celonárodní produkci elektřiny pocházející z větrných elektráren jen tucet států.
Mezi nejúspěšnější státy, řazeno sestupně, patří Texas (36 milionů MWh) a Iowa (15 milionů MWh), následovaní Kalifornií, Oklahomou, Illinois, Kansasem, Minnesotou, Oregonem, Coloradem, Washingtonem, Severní Dakotou a Wyomingem.
Představuje větrná energie budoucnost obnovitelných zdrojů?
Energetika v USA 2012: 42 % nových zdrojů byly větrné elektrárny
Nové zdroje energie v USA a Evropě – víc než polovina jsou obnovitelné
Po ostatních však není ani vidu ani slechu, a dohromady se podílejí na celonárodním průměru méně než dvěma procenty. Hovořit tedy o popularitě obnovitelných zdrojů v rámci celých Spojených států je trochu předčasné.
Zmíněný tucet států dohromady generuje 134 milionů MWh energie z větrných elektráren, přičemž celková národní bilance činí 167 milionů MWh. Statistické údaje z předchozích let nám tedy nabízejí srovnání, že oproti roku 2012 se zvýšilo množství elektřiny generované z větrných elektráren o 19 %, ale tento nárůst se opět týkal jen zmíněného tuctu států, kde už si síla větru svou popularitu vydobyla dříve.
Zajímavé je i srovnání proporčního zastoupení, podílu energie z větrných elektráren v celkové bilanci jednotlivých států. Tady si kupodivu nejlépe vedla Iowa, kde do sítě proudí 27,4 % elektřiny z tohoto obnovitelného zdroje energie. Na druhém místě pak Jižní Dakota s šestadvaceti.
Otázkou zůstává, co vlastně brání státům, jako je například Alabama nebo Arizona, které disponují příhodnými podmínkami, v rozvoji větrných elektráren.