Jak správně vybrat tepelné čerpadlo: šesti tipů

Chystáte rekonstrukci či stavbu nového domu a uvažujete nad pořízením tepelného čerpadla, ale ve světě ekologického vytápění si připadáte ztraceni? Nebo patříte mezi smolaře, kteří po koupi tepelného čerpadla zjistili, že jim produkt nefunguje tak, jak by měl? Nezoufejte, právě pro vás přinášíme 5+1 tip, jak správně vybrat tepelné čerpadlo a na co si dát při výběru pozor.   

  1. Dvakrát měř, jednou top 

Ještě předtím, než k výběru tepelného čerpadla přistoupíte, je zásadní si ujasnit, pro jaký typ domu ho hledáte. V některých konstelacích teplovodní soustavy domů totiž tepelná čerpadla nemusí mít žádné využití. „Pořízení tepelného čerpadla má tak smysl v případě, že máte nově postavený dům s podlahovým vytápěním či starší dům s podlahovým vytápěním. Dále je logickou volbou pořízení tepelného čerpadla v případě domu se starší otopnou soustavou či dosluhujícím kotlem. Tepelná čerpadla pak jsou jednoznačnou volbou, pokud zvažujete výměnu plynového nekondenzačního kotle,“ radí David Šafránek, vedoucí technického oddělení ve společnosti STIEBEL ELTRON. A kdy naopak nemá cenu zvažovat koupi tepelného čerpadla? V případě, že máte pasivní dům s tepelnou ztrátou 1–2 kW.   

  1. Opatrný výběr dodavatele 

Pokud je váš dům vhodným favoritem pro pořízení tepelného čerpadla, je čas se porozhlédnout po spolehlivém dodavateli a být přitom obezřetný. Během energetické krize se na trhu s tepelnými čerpadly objevili noví prodejci, kteří v tomto oboru nemají dlouholeté zkušenosti a jejich výrobky neprocházejí důkladnou kontrolou kvality. „O firmě, od které tepelné čerpadlo kupujete, si tak zjistěte co nejvíce informací. Dbejte na její dosavadní historii na trhu a také na ověřené recenze. Pomoci mohou třeba firmy.cz ale i mapy.cz či Google Maps, kde často lidé nechávají hodnocení,“ upozorňuje Jan Metlický, jednatel ve společnosti STIEBEL ELTRON. Dále zvažte osobní návštěvu showroomu. Během návštěvy na pobočce si nechte ukázat provoz tepelného čerpadla v praxi, společně s prodejcem zjistěte možnosti instalace vhodné varianty pro vaše potřeby, a to i včetně zvážení míry hluku.

  1. Připravte si informace o vašem domě 

Ve chvíli, kdy máte vybraného vhodného dodavatele a jste s ním již v kontaktu, by po vás měl chtít informace o vašem domě. V této fázi zároveň poznáte spolehlivého dodavatele od nekvalitního, který v některých případech informace nevyžaduje a stejně tak nehodlá Váš dům navštívit před samotnou instalací. To vše je důležité pro výběr konkrétního řešení na míru.  Připravte si tak informace o velikosti domu, dosavadním zdroji, izolačním řešení, v neposlední řadě pak o současné spotřebě energií. Pro správný výběr vhodného řešení tepelného čerpadla je třeba znát i takové údaje, jako je počet osob v domácnosti. Naopak vy po svém dodavateli vyžadujte technické parametry výrobků, které jsou podloženy certifikáty technické zkušebny. 

  1. Vyžadujte odbornou montáž a kvalitní servis 

Seznamte se se svým dodavatelem. Stejně jako by spolehlivá firma měla chtít co nejlepší informace o vašem domě, vy byste měli získat co nejvíce informací o vašem dodavateli.  Dejte si práce s rešerší a nebojte se zeptat se na doporučení ve vašem okolí. Reference na webových stránkách či od známých osobností rozhodně nestačí. Dodavatel by měl mít kvalifikovaný tým pracovníků a pokud jimi disponuje, rád je ukáže na svém webu. „Ve STIEBEL ELTRON dbáme na vysokou kvalitu jak montážních, tak servisních pracovníků. Ti procházejí školením ve školícím a komunikačním centru Energy Campus v Německu. Kromě toho splňují kvalifikaci mechanika chladícího zařízení a elektrikáře. Zároveň dbáme na prvotřídní poprodejní vztah a péči o zákazníka, jejichž součástí je dispečink, který odpovídá na telefonické či emailové dotazy,“ přibližuje David Šafránek, vedoucí technického oddělení ve společnosti STIEBEL ELTRON. 

  1. A kde hledat? 

Jan Metlický ze společnosti STIEBEL ELTRON pro vás přináší tip, kde naleznete prověřené dodavatele tepelných čerpadel. „Důkladnému výběru skutečně věnujte velkou pozornost. Jedním z tipů, kde hledat spolehlivé dodavatele v České republice je Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ), kde nenarazíte na rizikové dodavatele,“ dodává na závěr Jan Metlický.

  1. Když už je pozdě…

A co se stane, když výběr dodavatele tepelného čerpadla podceníte? Dle expertů je častou reklamací nedostatečný výkon čerpadla. Jeho příčinou je nespolehlivý dodavatel, který vybere pro objekt levnější čerpadlo, které zcela neodpovídá tepelné spotřebě vytápěného objektu či kapacitně neumožňuje rezervu. Tím, že se tepelné čerpadlo vždy doplňuje doplňkovým zdrojem tepla (obvykle elektrokotlem), tak se případný výkonový nedostatek z kompresoru tepelného čerpadla velmi „elegantně“ doplní výkonem doplňkového zdroje.

Jeho provoz ale už pochopitelně není tak levný, jako teplo vyrobené kompresorem. Dalším neduhem bývá nedostatečná výstupní teplota tepelného čerpadla, zapříčiněná nedostatečnou znalostí techniků v oblasti tzv. chladivových okruhů, ta má v konečném důsledku dopad i na samotnou životnost přístrojů. V neposlední řadě je často reklamovaným problémem vysoké hlučnosti tepelného čerpadla a jeho umístění na nesprávném místě, tam, kde nesplňuje ani hygienické normy. Všechny tyto nesnáze se samozřejmě řešit dají, nicméně budou vás stát mnoho úsilí, nervů a samozřejmě peněz.

zdroj: tisková zpráva 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *