Podlahové topení ve srubu
Nízkoenergetické stavby a úsporné vytápěcí systémy patří nerozlučně k sobě. Příkladem toho může být také instalace podlahového vytápění v kouzelném srubu ležícím mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Topení je zabudované v podlaze, a proto nenarušuje architektonické řešení a design interiéru.
obrázek: KKH Brno
V této konkrétní realizaci byl na celkové ploše 190 m2 instalován systém podlahového vytápění gabotherm. Montážní firma spotřebovala celkem 2 000 metrů polybutenových trubek.
Vlastnosti trubek používaných pro podlahové vytápění jsou značně rozdílné. Liší se v odolnosti proti vnějším vlivům, jsou různě náchylné k usazování nečistot a vodního kamene a rozdíl je také v jejich životnosti.
Investor se rozhodl právě pro polybuten, protože trubky z tohoto materiálu dosahují vynikajících výsledků. „Jeho výroba je sice náročnější, ovšem dosažené parametry jsou naprosto jedinečné,“ hodnotí Ing. Pavel Vlach ze společnosti KKH Brno.
Trubky vyrobené z polybutenu se vyznačují vysokou pružností zaručující velmi příznivé podmínky pro zpracování trubek i při nižších teplotách (i pod bodem mrazu), nejlepší časovou odolností z plastových materiálů, tzn. při stejném průměru trubek, životnosti 50 let a při teplotě 95°C mají nejvyšší bezpečnostní faktor a zachovávají mechanické vlastnosti i při stálé teplotě 70°C a tlaku 1 MPa.
Systém podlahového vytápění zajišťuje maximální pocit tepelné pohody a vysokou hygienu provozu díky minimálnímu proudění vzduchu a vysokému podílu sálavé topné složky. Ve vytápěné místnosti dochází k ideálnímu rozvrstvení tepla a zamezení víření prachu a bakterií.
No já nejsem zrovna zastáncem „plynu“, spíš bych se přiklonila k nějakému tomu elektrickému nebo nejlépe infratopení. Zkuste se podívat třeba sem a uvidíte sami, jestli by to bylo něco pro vás – http://www.tkf.cz/infrazarice